Austerlitz 2016 – vzpomínkové akce a rekonstrukce bitvy tří císařů

Pořadatelé – Projekt Austerlitz – Středoevropská Napoleonská společnost, AusterlitzPro s.r.o. , Austerlitz o.s. s obcemi Prace a Tvarožnou.

Austerlitz 2016
Austerlitz 2016 Foto: Hanni Schmidt

Záštitu nad akcí převzali ministr obrany České republiky, pan Martin Stropnický a hejtman Jihomoravského kraje, pan Michal Hašek. Akce je připravována díky finanční podpoře Jihomoravského kraje.

Austerlitz 2016 byl zařazen Agenturou Czechtourism mezi Top Events roku 2016.

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti ve dnech 2.-4. prosince 2016. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00). Účastníci přijedou také ze Slovenska, Rakouska, Francie, Ruska, Polska, Itálie, Německa, Belgie, Nizozemska a Litvy; v roli Napoleona vystoupí Mark Schneider z Williamsburgu ve Virginii.

U Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

V rámci Projektu Austerlitz je možná prezentace partnerů a sponzorů. Akce jsou pořádány Projektem Austerlitz každoročně od roku 1998. Návštěvnost hlavního bodu programu, rekonstrukce bitvy, se pohybuje mezi 7 a 10 tisíci diváků.

Doprovodných akcí se účastní menší skupiny vojsk, než je výše uváděný počet.

Vstupné na akci, kromě míst na tribunách ZDARMA.

Program

Pátek, 2. prosince 2016

17:30 Ohně na Žuráni, pořádá obec Podolí – za účasti Napoleonova štábu

18:00 Jiříkovické ohně, pořádá obec Jiříkovice (ul. Blažovská)Austerlitz 2016

18:00 Šarvátka v Křenovicích, pořádá SHS Buhurt

Sobota, 3. prosince 2016

po celý den: Tvarožná, vojenské ležení na návsi

07:30 Žuráň, vítání slavkovského slunce, Napoleonův štáb, přehlídka

09:00 Tvarožná, nástup rakouské armády

10:30 – 12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva

14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – Tvarožná

vstupenky na tribunu můžete zakoupit zde

Neděle, 4. prosince 2016

10:00 Odhalení pomníku na křižovatce Podolí-Bedřichovice – za účasti Napoleonova štábu

12:00 Pietní akt na Mohyle míru

Vojenská ležení po celý víkend

Stará pošta pozořická, Křenovice, Tvarožná, Zbýšov, Kobylnice a Slavkov

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient