Hnutí ANO se propadá

Hnutí ANO se propadá, od druhé ČSSD jej dělí pouze čtyři desetiny procentního bodu

Další propad voličské přízně zaznamenalo hnutí ANO, které by sice aktuálně se ziskem 21,3% hlasů vítězilo v hypotetických sněmovních volbách, nicméně oproti březnu ztratilo 1,1 procentního bodu. Tato ztráta tak potvrzuje, že část voličů hnutí ANO ztrácí důvěru v Andreje Babiše, který čelí podezření z dotačního podvodu. Kauza „Čapí hnízdo“ tak oslabuje hnutí ANO a ohrožuje jeho dosavadní vedoucí pozici.

Na vedoucí hnutí ANO se dotahuje druhá ČCSD, která si oproti březnu polepšila o 1,5 procentního bodu a s aktuálním ziskem 20,9% hlasů ztrácí na vedoucí hnutí ANO pouze čtyři desetiny procentního bodu.

Třetí nejsilnější stranou je v dubnu opět KSČM, která se těší přízni 14,1% voličů.

Nadále na sestupu je oproti minulému měsíci TOP 09, kterou by aktuálně volilo 5,3% voličů. TOP 09 se tak přibližuje k pětiprocentní hranici, která je vstupenkou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Pokles voličského zájmu o TOP 09, ale i odklon části voličů od hnutí ANO v důsledku kauzy „Čapí hnízdo“, stojí za návratem části voličů zpět k ODS, která se stejně jako v březnu, těší i aktuálně přízni 10,9% voličů. ODS tak po dlouhé době pozvolna přebírá pozici nejsilnější pravicové strany.

Lidovci se aktuálně těší přízni 6% voličů, což je o tři desetiny procentního bodu více, než ukázal průzkum společnosti SANEP v minulém měsíci.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Těsně pod pětiprocentní hranicí by v dubnu skončil Úsvit-NK se ziskem 4,7% hlasů a Svobodní se ziskem 4,4% voličů, kteří nadále mírně posilují a jsou pro pravicové voliče jistou alternativou na pravicovém spektru.

Čtyřprocentní hranici pokořila se ziskem 4,1% hlasů strana Tomio Okamury SPD.

Piráti se aktuálně těší přízni 3,4% voličů a STAN 0,8%.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

Do volebních preferencí se do určité míry stále promítá vliv tématu spojeného s uprchlickou krizí, ale i aktuální dění kolem ČSSD a zejména pak kolem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:

Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d’Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází z dubnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 51,4% rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 6. dubna 2016 na vybrané skupině 3.451 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.317 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 51,4% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Více na http:// www.sanep.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient