Nepleťte si pojmy: Znalecký posudek nemovitosti není tržní odhad nemovitosti!

Chystáte se prodat či koupit nemovitost? Nebo chcete jen znát její reálnou hodnotu, abyste s ní mohli lukrativně hospodařit? Budete potřebovat znalecký posudek, nebo tržní odhad. Jedná se o odlišné dokumenty. I když se jedná o stejnou nemovitost, výsledné sumy se často liší o několik set tisíc korun. Jaký je kdy potřeba a kdo vám dokumenty vypracuje?

Znalecký posudek se řídí dle platného cenového předpisu

Znalecký posudek nemovitosti je dokument, který velmi podrobně popisuje reálný stav nemovitosti. Obsahuje informace o stáří, technickém stavu a další. Je dáno zákonem, že law-447487_960_720se znalec při tvorbě posudku musí řídit platným cenovým přepisem. Mnoho majitelů bytu, domu či jiného objektu se kvůli tomu vyděsí, protože je cena uvedená ve znaleckém posudku i o několik desítek či stovek tisíc korun nižší než je cena tržního odhadu nemovitosti. Jaké dokumenty potřebuje znalec? Jsou to snímek z katastrální mapy, projektová dokumentace, list vlastnictví a nabývací titul k nemovitosti, případně starší, v minulosti vypracované posudky.

Tržní ocenění nemovitosti se nejvíce vyplatí při prodejiteacher-1280966_960_720

Tržní ocenění nemovitostí se řídí aktuální situací na trhu s nemovitostmi a zasahuje do něj mnohem více faktorů. Je dokumentem, z něhož je patrná výhodnost investice. Laicky řečeno uvádí cenu, za kterou se vyplatí nemovitost koupit či prodat. Výslednou cenu ovlivňuje například lokalita, místní infrastruktura, napojení na inženýrské sítě, vybavení a další. Cena nemusí být stejná jako cena stanovená ve znaleckém posudku.

Kolik vás to bude stát?

V první řadě je třeba vybrat odhadce, kterému tak důležitou věc svěříte. V případě, že potřebujete odhad ceny nemovitostí pro banku, sama vám dá seznam odhadců. Kontakty hledejte na internetu, poptejte se ve vašem okolí. Zejména tržní ocenění je hodně individuální záležitostí a záleží na zkušenostech odhadce. Cena se stanovuje dle aktuálního stavu na trhu s nemovitostmi.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient