Výbor pro životní prostředí navštívil Tovačovská jezera

Výbor pro životní prostředí navštívil Tovačovská jezera

Ve čtvrtek 12. května navštívil výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny a ředitel České společnosti ornitologické, Mgr. Zdeněk Vermouzek, štěrkopískovnu v Tovačově. Pro členy výboru zde byla na závěr dvoudenního výjezdního zasedání na Moravě připravena návštěva a prohlídka Tovačovských jezer. Zájem projevili zejména o unikátní projekt hnízdění rybáků obecných na plovoucích betonových ostrůvcích. Konstrukce ostrůvků je originálním českým průmyslovým vzorem, na jehož vzniku se kromě společnosti Českomoravský štěrk, a.s., podíleli odborníci zejména z firmy Betotech a ČVUT Praha.

Společnost Českomoravský štěrk, a.s., která na jezerech těží štěrkopísek, se pomocí těchto ostrůvků snaží zvětšit populaci ohrožených rybáků. V oblasti ochrany životního prostředí a zejména rybáků dlouhodobě společnost spolupracuje s Českou společností ornitologickou. Rybáci jsou ptáci podobní rackům, kteří v běžné intenzivně využívané krajině jen těžko nalézají vhodná místa k hnízdění. Tovačovská jezera tak patří k jedinečným lokalitám, kde se vedle těžby štěrkopísku pro stavebnictví daří využívat vodní plochu pro ochranu živočišných druhů. Jezera slouží také pro chov ryb, částečně pro rekreační účely nejen pro obyvatele blízkého Tovačova a jedno z jezer je také důležitým zdrojem pitné vody pro region.

Na úvod návštěvy představil generální ředitel společnosti Českomoravský štěrk, a.s., Ing. Karel Lorek, členům výboru společnost a také její aktivity v oblasti rekultivací a ochrany životního prostředí na svých provozovnách. Tovačovská jezera patří k příkladům výborné spolupráce mezi těžební firmou a ochránci přírody, což členům výboru potvrdil také Mgr. Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Po úvodním zasedání se všichni přesunuli k jednomu z jezer, kde byla připravena projížďka lodí k betonovým ostrůvkům s hnízdícími rybáky. Členové výboru se mohli na vlastní oči přesvědčit, že také letos se rybáci na Tovačovská jezera vrátili a na ostrůvcích už zahnízdili. V průběhu května a června hnízdí na ostrůvcích společnosti Českomoravský štěrk, a.s., pravidelně 50-60 párů rybáků obecných, což představuje téměř 10 % populace těchto ptáků v České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient