22 učňů převzalo zlaté České ručičky

22 učňů převzalo zlaté České ručičky

Ve středu 15. června 2016 se na brněnské výstaviště sjelo 22 nejlepších učňů České republiky, aby převzali ocenění v rámci Galavečera Přehlídky Českých ručiček. Svojí účastí podpořila Přehlídku ministryně školství Kateřina Valachová spolu se Stanislavem Juránkem, senátorem Parlamentu České republiky a náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje. Z jejich rukou převzali žáci učňovských oborů zlatou plaketu Českých ručiček a čestné uznání.České ručičky

Přehlídka České ručičky každý rok vybírá vítěze celorepublikových finále soutěží odborných dovedností, které do ocenění zařadí. V letošním již osmém ročníku Přehlídky to byly obory zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, kominík, lesní mechanizátor a opravář zemědělských strojů.

Přehlídku vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Organizuje ji Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy, příspěvková organizace.

Podporuje ji Svaz průmyslu a dopravy ČR, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, Krajská hospodářská komora jižní Moravy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky – organizátor Roku řemesel 2016. Z firem například První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., Diametral a.s.., Veletrhy Brno, a.s., ale také časopis Atlas školství. Mediálním partnerem je rádio Beat a Kiss Hády. Galavečerem, jehož tématem jsou řemesla, provázel Jan Čenský. Tradicí je zahájení galavečera hymnou České republiky v podání ZUŠ Blansko – dětského orchestru Teammus a pěveckého sboru Kapky a kapičky. Po úvodní osobní zdravici prezidenta České republiky Miloše Zemana, která zazněla z úst Jana Wiesnera, prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, následovala také zdravice premiéra vlády Bohuslava Sobotky, které se ujal Petr Šelepa, vedoucího oddělení sekretariátu předsedy vlády a člena rady Jihomoravského kraje. Oba ve svých projevech vyjádřili podporu nejen Přehlídce České ručičky, ale především učňovskému školství a zdůraznili potřebu rozvíjet technické a odborné vzdělávání.

Slavnostní atmosféru galavečera pozvedla také čtveřice cellistů – Prague Cello Quartet, dětský orchestr a sbor ze ZUŠ Blansko a do programu přispěl i Komediomat. V samotném závěru galavečera u slavnostního rautu, který připravila Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace a o květinovou výzdobu doplnila Střední zahradnická škola Rajhrad, příspěvková organizace, bylo připraveno překvapení v podobě ohnivé show žonglérské skupiny Ardor Viridis.

I osmý ročník Přehlídky České ručičky ocenil také důležitou práci osobností, bez kterých by se mladí učni na své profesní cestě neobešli. Z rukou ministryně školství Kateřiny Valachové a Věry Růžičkové, olympijské vítězky, převzali ocenění Ing. Milan Vorel, ředitel Střední školy automobilní a informatiky v Praze Hostivaři, Ing. Zdeněk Bubník, člen Cechu KOVO ČR a Ing. Miroslava Mertlíková, zakladatelka a organizátorka celostátní a mezinárodní soutěže kadeřníků a kosmetiček Harmonie.

Po závěrečném slovu Stanislava Juránka, zazpívalo všech 22 laureátů Českých ručiček spolu s moderátorem galavečera Janem Čenským a nakonec celým sálem píseň Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka – Dělání, která je hymnou Přehlídky.

Seznam všech laureátů Českých ručiček naleznete na stránkáchhttp://www.ceskerucicky.org nebo na FB.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient