Projekt Nové technologie UP v biomedicíně byl úspěšný

Na konci letošního října byl ukončen projekt Nové technologie UP v biomedicíně v hodnotě bezmála 26 milionů korun, jehož příjemcem byla Univerzita Palackého v Olomouci. Projekt se začal realizovat v roce 2014 a jeho primárním cílem bylo vytvoření rychlého a flexibilního systému pro podporu komercializace a ochrany průmyslového vlastnictví, vznikajícího zejména na ÚMTM, a to na základě propojení stávající infrastruktury pro transfer technologií Univerzity Palackého s ÚMTM.

Projekt řešil vyhodnocování komerčního potenciálu výzkumu a navazoval na již uplatňovanou praxi přihlašování vynálezů a užitných vzorů, certifikovaných metodik a ověřených technologií, smluvní výzkum a na spolupráci s firmami. Výsledkem projektu je účinný systém vyhodnocování, který zajišťuje dynamické propojení vědeckých týmů s komerční sférou, přístupem k ochraně duševního vlastnictví, s vedením a právním zázemím univerzity.

Propojení výzkumu s praxí také umožnilo cílené dopracování 4 výzkumných výstupů. Díky projektu je k dispozici inovativní test umožňující určit nejen přítomnosti viru HPV v buňkách, ale i to, jakým způsobem se virus v buňkách chová, a přesněji hodnotit následnou prognózu onemocnění i efektivněji cílit léčbu a zachraňovat lidské životy. Dále byly vyvinuty technologie umožňující pozorovat reakce buněk na elektromagnetické záření, změnu okolní atmosféry nebo zvýšení tlaku, které významně dokáží urychlit testování nových cílených léčiv za podmínek shodných s vnitřním prostředím organismu. V neposlední řadě byl vyvinut i produkt usnadňující výzkum savčích buněk například fluorescenčními metodami. Rovněž byly rozpracovány dva další produkty z oblasti lékařské diagnostiky, které díky zavedenému systému budou brzy uvedeny na trh.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient