Autorádio je něčím, bez čeho se ve voze neobejdete

Ať už jezdíte na delší nebo kratší cesty, rozhodně po celou dobu jízdy posloucháte hudbu. To není v dnešní době skutečně nic neobvyklého. Autorádio je dnes součástí i levnějších modelů, a to často v základní výbavě. Vždy tomu ale tak nebylo. Komfort, který si aktuálně můžeme jako majitelé vozů dopřávat, byl přirozeně spojený s celkem dlouhým vývojem. Než se autorádia stala běžnou součástí automobilů, bylo třeba investovat mnoho času i peněz. Dokazuje to třeba fakt, že úplně první lampový přijímač byl představen v roce 1932. Bylo to na výstavě rozhlasové techniky a tou společností, která se o tento unikát zasloužila, byla firma Blaupunkt.

Tato firma však nebyla jedinou, která začínala v tomto segmentu zkoušet různé možnosti. Měla celou řadu konkurentů a jedním z nich byla společnost Philips. I ta se vepsala do historie, jelikož právě ta světu předvedla první tranzistorový přijímač. To se stalo v roce 1957. Právě tento rok se pro dané produkty stal poměrně zlomový. Zatímco dříve bylo autorádio pouze pro ty skutečně majetné, s nástupem dané inovace bylo jasné, že se může dříve nebo později stát součástí běžných automobilů. A to se potvrdilo, jelikož dnes si auto bez autorádia doslova nedokážeme ani představit.

Autorádia byla spojena i s dalšími inovacemijvc-multicolor-kw-r920bt-4732

Nebyl to jenom příchod lampového a poté tranzistorového přijímače, který byl spojený s takovým posunem kupředu. Zapomínat nesmíme ani na řadu dalších inovací. Připomeňme třeba bezpečnost. V rámci ní se uskutečnilo několik kroků. Bylo to nejenom standardní kódování autorádia, ale stejně tak přišla již zmíněná firma Blaupunkt s unikátní kartou, kterou měl ke svému rádiu každý jeho majitel. V oblasti ochrany majetku však byl oblíbený třeba i odnímatelný čelní panel, díky čemuž by v případě krádeže získal zloděj jenom nefunkční kus elektroniky.

Dále byl pokrok spojený i s technologickými novinkami. Nejprve to byl první displej, který dokázal zobrazit hned několik základních informací. Z něho se postupně vyvinul unikát, který známe dnes – i několikapalcové dotykové displeje. Dále nesmíme zapomínat třeba na možnosti ovládání – pomocí volantu, nebo ovladače dálkového. Rozvoj daných produktů je spojený i s vývojem v oblasti výpočetní techniky, jelikož díky tomu to už nejsou jenom FM a AM stanice, které můžeme poslouchat. Samozřejmostí je dnes i možnost poslouchat hudbu prostřednictvím MP3 souborů, stejně jako můžeme sledovat videa a prohlížet obrázky.

Znáte hlavní typy na současném trhu?

Podívejme se nyní na současný trh a na to, jak můžeme daný sortiment rozdělit. To vám rozhodně pomůže ve chvíli, kdy nad novým autorádiem přemýšlíte. Je třeba začít základním dělením. První skupinou jsou takzvaná 1din autorádia. Jedná se o klasické modely, které mají svou charakteristiku v tom, že se jedná o menší a tedy i užší provedení. Takto v minulosti vypadala většina autorádií. Doba však pokročila a tak je třeba říci, že už to nemusí být jenom řešení s malým displejem. I 1din autorádio umí nabídnout displej o velikosti několika palců, který je jednoduše vysouvací.

Druhou skupinou jsou 2din autorádia. Která už jsou poměrně velká a vyžadují tedy stejný montážní otvor ve voze. Jakou má 2din autorádio základní charakteristiku? Je to rozhodně dominantní displej, přes který se nejenom ovládá, ale který umožní třeba sledovat video, prohlížet obrázky, či zobrazovat trasu. Je jasné, že tato varianta je tou nejmodernější na našem trhu.

Kompatibilita s automobilem

Zůstaneme-li u samotného dělení, je třeba říci, že existuje ještě jedna cesta, podle které můžeme tento konkrétní sortiment rozdělit. Tato cesta je spojena s kompatibilitou s vaším vozem. Základem jsou univerzální autorádia, která nabídnou základní propojení a možnost jejich instalace doslova do jakéhokoliv automobilu. Druhou skupinou jsou následně OEM autorádia. Jejich charakteristikou je primárně to, že jsou určené pro konkrétní vůz konkrétní modelové řady. S tím se dokážou velmi dobře spojit a posloužit třeba jako dodatečná notifikační deska pro klíčové informace a údaje. I v tom je jejich hlavní unikát.

Chytré autorádio nadchne mnoha dalšími přednostmiautoradio-geborn-vw-skoda-vw810-8348

Není to jenom možnost propojení s vaším vozem. Pokud se podíváme na vlastnosti, které vám může nabídnout chytré autorádio, je toho více než dost. Začneme provedením, kde nesmíme zapomínat třeba na dotykový displej, nebo využití operačního systému Windows či Android. Už to samo o sobě nám říká, že takové autorádio můžeme následně využít i jinak, než klasiky. Díky mnoha aplikacím lze jít na internet, vyřídit email, nebo je možné třeba i hrát hry. Logicky ale nechybí ani funkce klasické v podobě FM a AM tuneru. Dnes samozřejmě rozšířené o možnost přehrávání vlastní hudby, videí, nebo třeba zobrazování vlastních obrázků.

Opomíjet nesmíme ani celkovou nabídku vstupů a výstupů. V minulosti byla hitem kazeta. Poté CD a následně DVD mechanika. Ta se u řady modelů stále ještě objevuje. Co by však mělo být považováno za naprostý standard, to jsou třeba sloty pro paměťové karty, stejně jako by se mělo jednat o sloty USB, pro připojení vašeho flash disku. Jistotou může být i možnost bezdrátového spárování třeba s vaším telefonem, tabletem, nebo přehrávačem hudby.

Skvělý pomocník na vašich cestách

Z výše uvedeného plyne, že moderní autorádio může být dokonalé multimediální centrum každého vozu. Tím ale jeho pozitiva nekončí. Jedná se také o praktického pomocníka na cestách. Kromě hudby totiž chytrá autorádia nabídnou třeba i GPS modul. Ten v kombinaci s anténou a mapovými podklady nejenom velmi dobře najde vaši polohu, ale samozřejmě také naplánuje cestu a dovede vás do cíle. Stejně tak lze na rádio napojit i zadní parkovací kameru. Pokud vám parkování dělalo problémy, na displeji jednoduše uvidíte, co se za vámi děje. Zastavit na správném místě bude hračkou. Dodejme ještě, že kdo často telefonuje, může ocenit i integrovanou handsfree funkci.

Nakupujte u profesionála. Zkuste 2DIN.cz

Výše zmíněná pozitiva jasně ukazují, že současná autorádia zaručeně splní očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků. Aby tomu opravdu tak bylo, je také nutné vybrat správný model. A to nejenom s ohledem na funkčnost, ale třeba i na výrobce. Ten je se samotnou kvalitou přímo spojený. Proto doporučíme nakupovat u profesionálů. Jednou z možností je známý internetový obchod 2DIN.cz. Ten je díky svému sortimentu jedničkou v České republice. Navíc nepotěší jenom toho, kdo chce nakupovat online. Obchod nabídne také showroom, kde si jednotlivé autorádia můžete nejenom prohlédnout, ale lze si je také vyzkoušet. Samozřejmostí je zkušený personál, který umí poradit s výběrem. Když k tomu přidáme i jistoty nízkých cen, je více než jasné, kde ten správný model autorádia koupit.

Ani tím pozitiva nekončí, jelikož jsme dosud nezmínili řadu doplňkových služeb. Ty přijdou vhod každému, kdo má obavy hlavně ze zapojení. To není třeba řešit svépomocí a riskovat jakékoliv problémy. 2DIN.cz nabídne také své servisní středisko, kde je možné si nechat jakékoliv zakoupené autorádio zapojit. V souvislosti s koupeným modelem a vaším vozem můžeme říci, že v mnoha případech není problémem zvládnout vše jednoduše a rychle, takzvaně na počkání. I to jsou důvody, proč nedělat kompromisy a svěřit se do rukou skutečných profesionálů, kteří jasně vědí, co dělají.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient