Chondroitin sulfát v léčbě osteoartritidy kolene

Chondroitin sulfát v léčbě osteoartritidy kolene

Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než placebo

– Nová klinická studie, provedená v souladu s nejnovějšími předpisy Evropské lékové agentury (EMeA – European Medicines Agency) potvrdila, že na chondroitin sulfát, jako léčivo na lékařský předpis, zmírňuje bolest a zlepšuje funkční potíže spojené s osteoartritidou kolene (OA) podstatně lépe než placebo

– Chondroitin sulfát navíc vykazuje stejnou účinnost jako protizánětlivý lék Celexoxib, patřící do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID)

– Pacienti, kteří byli léčeni chondroitin sulfátem po dobu 6 měsíců v denní dávce 800 mg formou ústního podání, tento lék velmi dobře snášeli. Během celého klinického hodnocení nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky v souvislosti s léčbou

Společnost IBSA, na Evropském revmatologickém kongresu (European Congress of Rheumatology – EULAR 2016), představila výsledky nového, multicentrického, randomizovaného, dvojitě zaslepeného a dvojitě matoucího klinického hodnocení fáze III s názvem CONCEPT (ChONdroitin vs CElecoxib vs Placebo Trial).

 

Toto klinické hodnocení, které bylo navrženo tak, aby splňovalo nejnovější směrnice Evropské lékové agentury (EMeA), bylo provedeno v 16 centrech v Belgii, České republice, Itálii, Polsku a Švýcarsku a zúčastnilo se ho 603 pacientů s osteoartritidou kolene. Jeho cílem bylo potvrdit bezpečnost a účinnost vysoce čistého chondroitin sulfátu dostupného na lékařský předpis v porovnání s placebem a Celecoxibem, který je obecně používaným zlatým referenčním standardem, při 6 měsíčním období léčby.

Výsledky klinického hodnocení prezentoval profesor MUDr. Reginster Ph.D, profesor epidemiologie, veřejného zdraví a ekonomiky ve zdravotnictví z univerzity v belgickém Lutychu během satelitního sympózia firmy IBSA s názvem: „Jakou dlouhodobou léčbu bychom měli přednostně zvolit pro osteoartritidu kolene“ (http://www.ibsa-international.com/eular2016/) a vyplývá z nich, že oba hlavní cíle klinického hodnocení (tedy snížení indexu Lequesne zkoumající intenzitu osteoartritidy na základě vztahu mezi funkčností a bolestivostí a snížení indexu bolesti VAS) byly v porovnání s placebem statisticky významné (p<0.05), což potvrzuje účinnost chondroitin sulfátu jako léku skupiny SYSADOA (Sympomatic Slow Acting Drug in OsteoArthritis – Léčiva na potlačení příznaků osteoartritidy s pomalým nástupem účinku). Navíc se potvrdilo, že chondroitin sulfát je stejně účinný jako aktivní srovnávací léčivo Celecoxib a navíc má výborný profil z hlediska přínosu/rizik.

„Výsledky této studie nás velmi potěšily“ řekl Giuseppe Mautone, ředitel divize výzkumu a vývoje firmy IBSA, „protože tyto důkazy představují další krok k tomu, aby bylo možné pro lékaře připravit doporučená léčiva pro dlouhodobou léčbu osteoartritidy“.

O osteoartritidě (OA)

V současné době trpí osteoartritidou více než 40 miliónů Evropanů a toto onemocnění je tak častým důvodem návštěv u lékaře a je jedním z hlavních důvodů pro předepisování léků. Spolu s tím jak populace stárne, se očekává, že do roku 2020 bude osteoartritida čtvrtou nejčastější příčinou ztráty schopnosti pohybu [1],[2].

Hlavním cílem léčby osteoartritidy je úleva od bolesti, zlepšení funkčnosti kloubů a zlepšení kvality života [2]. Hlavními léčivy používanými při léčbě osteoartritidy jsou analgetika a nesteroidní antirevmatika (NSAID), která jsou sice účinná, ale způsobují závažné nežádoucí reakce v trávicím traktu a kardiovaskulárním ústrojí.

Z hlediska účinků na zmírnění klinických projevů onemocnění a zlepšení v oblasti strukturálních změn kloubů je zkoumána celá řada přípravků, ale stále se vedou velké diskuze o tom, jakou léčbu či léčivo bychom měli přednostně volit při dlouhodobé léčbě osteoartritidy kolene.

O chondroitin sulfátu

Chondroitin sulfát společnosti IBSA* je léčivo, které má velmi dobrý profil z hlediska bezpečnosti/rizik. Jeho účinnost a bezpečnost v léčbě osteoartritidy byla potvrzena několika klinickými studiemi, kterých se zúčastnilo více než 3 900 pacientů.

Léčivo je v současné době k dispozici ve 13 zemích Evropské unie a od data jeho prvního uvedení do prodeje (ve Švýcarsku v roce 1983) jím bylo léčeno více než 55 miliónů pacientů.

*Nejčastěji předepisované firemní názvy léčiv: Condrosulf®, Chondrosulf®.

O společnosti IBSA

IBSA je středně velká farmaceutická firma se sídlem ve švýcarském Luganu.

http://www.ibsa-international.com/home/

V současné době skupina IBSA zaměstnává více než 1800 lidí a působí ve více než 80 zemích světa prostřednictvím svých partnerských firem a poboček, které má v Itálii, Maďarsku, Polsku, Turecku, Číně, Skandinávii a na Slovensku. Firma se zaměřuje na 8 hlavních oblastí medicíny (bolest/zánět, revmatologie, rozmnožování a plodnost, endokrinologie, urologie, dermatologie a kosmetika, léčiva pro dýchací a kardiovaskulární systém) a je držitelem více než 60 výhradních patentů.

Literatura

Conaghan P.G. et al. Ann Rheum Dis. 2014; 73 (8): 1442-5.

Bruyere O. et al. Semin Arthritis Rheum. 2015; 45: S3-S11.

Další informace:

Michele Fasola

ředitel medicínského marketingu

Medicínské záležitosti

IBSA Institut Biochimique SA

Tel. +41-(0)-58-360-10-00

michele.fasola@ibsa.ch

http://www.ibsa-international.com

Zdroj: IBSA

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient