Hledáte pronájem a máte psa nebo kočku? Pak znáte tu situaci.
Najdete skvělou nabídku na pronájem bytu v Pardubicích 2+1, zavoláte majiteli a pak přijde otázka: „A nemáte náhodou zvíře?“ Následuje trapné ticho. Pronajímatelé často reagují na domácí mazlíčky dost odmítavě. Někteří nájemníci pak řeší dilema – říct pravdu a přijít o šanci na byt, nebo mazlíčka zatajit a riskovat pozdější problémy?
Postoje pronajímatelů
Průzkum mezi pronajímateli ukázal zajímavá čísla. Z oslovených majitelů bytů jich 62 % uvedlo, že zvířata v bytech nechtějí. Pouze 23 % pronajímatelů s nimi nemá problém a zbylých 15 % posuzuje situaci individuálně podle typu a velikosti zvířete.
Soukromí majitelé bytů bývají ke zvířatům vstřícnější než realitní kanceláře. Realitky často automaticky přidávají do smluv zákaz zvířat, aby předešly potenciálním problémům.
Většinou argumentují pronajímatelé slovy jako „Nechci pak řešit poškrábané parkety nebo zápach v bytě,“ nebo „Už jednou jsem měl nájemníka s kocourem, který mi zničil všechny tapety.“
Taková zkušenost bohužel vytváří negativní obraz o všech nájemnících se zvířaty. Majitelé se bojí hlavně poškození nábytku a podlah, zápachu, hluku a alergií budoucích nájemníků.
Rozdíly podle typu mazlíčka
Ne všechna zvířata mají u pronajímatelů stejnou pověst. Podle průzkumu pronajímatelé tolerují více kočky než psy. Důvod? Kočky nepotřebují venčení, neštěkají a často způsobí méně hluku.
U psů hraje velkou roli velikost a plemeno. Malý jorkšír nebo bišonek dostane zelenou častěji než velký labrador nebo německý ovčák. Pronajímatelé se obávají hlavně hluku a poškození vybavení bytu.
S drobnými hlodavci bývá problém menší, pokud jsou v kleci. Ptáci už narážejí na odpor kvůli peří a hluku. Plazi obecně nadělají nejméně nepořádku, ale někteří pronajímatelé z nich mohou mít iracionální strach.
Právní aspekty chovu zvířat v pronajatém bytě
Podle občanského zákoníku nemůže pronajímatel bezdůvodně zakázat chov zvířete v bytě. Ale pozor – toto pravidlo má háček. Zákaz může platit, pokud chov způsobuje pronajímateli nebo obyvatelům domu nepřiměřené obtíže.
Pronajímatel vám tedy nemůže zakázat malého psa jen proto, že nemá rád zvířata. Ale pokud váš pes neustále štěká a ruší sousedy, už má právní důvod k námitkám.
Nájemní smlouva často obsahuje dodatky o zvířatech. Zkontrolujte text pečlivě. I když obecný zákaz zvířat nemusí obstát u soudu, specifické podmínky (nahlášení zvířete, omezení počtu) obvykle ano.
Při sporech pomáhá dokumentace. Fotky bytu před nastěhováním zvířete, potvrzení o očkování a případně i reference od předchozích pronajímatelů.
Kauce a dodatečné poplatky za mazlíčky
Pronajímatelé často požadují vyšší kauci, když zjistí, že máte domácího mazlíčka. Běžná praxe je třeba zvýšení kauce o 5 000 až 10 000 Kč nad standard, někteří majitelé dokonce zachází tak daleko, že nájemníkům se zvířaty zkrátka zvýší nájem.
Výjimkou nejsou ani speciální smluvní dodatky. Třeba povinnost profesionálního čištění koberce při vystěhování nebo zodpovědnost za případné škody způsobené zvířetem.
Chytré řešení je pojištění domácnosti, které kryje i škody způsobené domácími mazlíčky. Stojí pár stokorun měsíčně a může vás ochránit před velkými výdaji, pokud váš pes prokouše vodovod nebo kočka shodí něco cenného.
Lokality v Pardubicích vhodné pro pejskaře
Ne všechny čtvrti v Pardubicích jsou stejně vhodné pro život se zvířaty. Pokud máte psa, určitě vás bude lákat blízkost parků a zelených ploch. V tomto ohledu vedou lokality:
- Polabiny – díky blízkosti parku Na Špici
- Cihelna – s přístupem k nábřeží Labe a cyklostezkám
- Dubina – okrajová část s přístupem do volné přírody
Naopak centrum města nabízí méně zeleně pro venčení, ale větší anonymitu – sousedé si méně všímají, kdo má jaké zvíře.
Staré panelové domy mají zase často horší zvukovou izolaci, což znamená, že štěkot psa slyší všichni sousedé. Naproti tomu cihlové domy mívají lepší zvukovou izolaci než panelové.
Tipy pro nájemníky s mazlíčky
Jak přesvědčit pronajímatele, že vaše zvíře nezpůsobí problémy? Buďte připraveni.
- Při první komunikaci zdůrazněte, že máte zvíře, ale hned přidejte i pozitivní informace – třeba že je pes cvičený, kočka zvyklá na byt, nebo že máte vynikající reference od předchozích pronajímatelů.
- Nabídněte „balíček jistoty“ – vyšší kauci, pojištění domácnosti se zvířecí doložkou a závazek profesionálního úklidu při vystěhování. Pro mnohé pronajímatele to změní pohled na celou věc.
- Připravte si „životopis“ svého mazlíčka. Znějí to divně? Funguje to! Krátký dokument s fotkou, informacemi o plemeni, věku, výcviku a zdravotním stavu ukáže, že ke svému zvířeti přistupujete zodpovědně.
- Pokud máte možnost, vezměte na prohlídku bytu i svého mazlíčka. Dobře vychovaný pes nebo klidná kočka často přesvědčí pronajímatele lépe než dlouhé řeči.
Domácí mazlíček nemusí být vždy překážkou
Pronájem bytu 2+1 či v jiných realitách v Pardubicích se zvířetem není nemožný, jen to chce trochu víc času, trpělivosti a přípravy. Počítejte s tím, že prohlédnete více bytů a možná zaplatíte vyšší kauci.

Nezoufejte, když dostanete několik odmítnutí. Trh s nájmy se postupně mění a stále více pronajímatelů chápe, že zvíře v bytě automaticky neznamená katastrofu.
Hlavně buďte upřímní. Zatajení zvířete může zpočátku fungovat, ale dříve či později vyjde pravda najevo. A pak riskujete nejen ztrátu kauce, ale i střechu nad hlavou.
A hlavně komunikujte, vyjednávejte a nabízejte řešení. Ve většině případů se dá najít kompromis, který uspokojí vás i vašeho pronajímatele. A váš zvířecí parťák vám pak bude dělat radost v novém domově!