Iniciativa Breakthrough Listen za 100 milionů USD

Iniciativa Breakthrough Listen za 100 milionů USD veřejně sdílí data z nebývalého hledání inteligentního života ve vesmíru

„První světlo“ pro propojené teleskopy, které pročesávají vesmír * oznámení rozsáhlého hledání v následujících měsících * Otevřená data ke stažení na webových stránkách Breakthrough Initiatives

Společnost Breakthrough Initiatives dnes oznámila, že Breakthrough Listen, což je iniciativa v hodnotě 100 milionů USD, která má za cíl najít známky inteligentního života ve vesmíru, zpřístupňuje světu vstupní data z pozorování.

Leden 2016 byl „prvním světlem“ iniciativy Breakthrough Listen, kdy bylo zahájeno desetileté pozorování oznámené v červenci 2015 Yurim Milnerem, Stephenem Hawkingem, Lordem Martinem Reesem, Ann Druyan a Frankem Drakem v Londýnské královské společnosti. Stovky hodin pozorování byly provedeny na teleskopu v Green Banku v Západní Virginii a v automatickém vyhledávači planet v observatoři Lick Observatory v Mt. Hamiltonu v Kalifornii.

Dnes Breakthrough Listen zpřístupňuje první část dat veřejnosti na webových stránkách Breakthrough Initiatives (www.breakthroughinitiatives.org). Data z radioteleskopu Green Bank jsou přístupná také uživatelům softwaru SETI@home univerzity UC Berkeley.

Dosavadní pozorování Breakthrough Listen obsahují většinu hvězd do vzdálenosti 16 světelných let od Země (včetně hvězd jako 51 Pegasi, o kterých je známo, že mají extrasolární planety), a vzorek hvězd vzdálených 16 až 160 světelných let. Ten obsahuje blízké, slunci podobné hvězdy a obrovské hvězdy, stejně jako mnohé binární systémy hvězd. Průzkum se zaměřil také na zhruba 40 nejbližších spirálních galaxií, včetně členů skupiny galaxií Maffei ve směru k souhvězdí Kasiopea. Hvězdy do vzdálenosti 16 světelných let, které jsou přístupné pouze z jižní polokoule, jako např. Alfa Centauri, budou pozorovány koncem roku teleskopem Parkes.

Byl zveřejněn plán pozorování všech tří teleskopů pro letošní rok a můžete jej najít na webových stránkách www.breakthroughinitiatives.org. Plánovaná pozorování zahrnují:

1. Radioteleskop Green Bank

Světově nejrozsáhlejší vyhledávání umělých signálů v pěti klíčových vzorcích (severní polokoule)

• Všech 43 hvězd do vzdálenosti 5 parseků, ve frekvenci 1-15 GHz. Vůbec první kompletní průzkum SETI (hledání mimozemského života) do vzdálenosti 5 parseků. Citlivý na míry „úniku do Země“ při radiovém vysílání.

• 1000 hvězd všech spektrálních typů (OBAFGKM). Do vzdálenosti 50 parseků. 1-15 GHz.

• Jeden milion blízkých hvězd. V roce 2016 prvních 5 000 hvězd; jednominutová expozice (1-15 GHz)

•Středy 100 blízkých galaxií: spirální, eliptické, trpasličí, nepravidelné (1-15 GHz)

•Exotické hvězdy: 20 bílých trpaslíků, 20 neutronových hvězd, 20 černých děr

2. Radioteleskop Parkes

Světově nejrozsáhlejší vyhledávání umělých signálů v šesti klíčových vzorcích (jižní polokoule):

• Všech 43 hvězd (v jižní deklinaci) do vzdálenosti 5 parseků, 1-15 GHz. Vůbec první kompletní průzkum SETI do vzdálenosti 5 parseků. Citlivý na míry „úniku do Země“ při radiovém vysílání.

• 1000 hvězd (jižních) všech spektrálních typů (OBAFGKM). Do vzdálenosti 50 parseků. (1-4 GHz)

• Jeden milion blízkých hvězd (jižních). V letech 2016-2017 prvních 5 000 hvězd; jednominutová expozice (1-4 GHz)

• Galaktická rovina a centrum (1-4 GHz)

• Středy 100 blízkých galaxií (jižní deklinace): spirální, eliptické, trpasličí, nepravidelné (1-4 GHz)

• Exotické: 20 bílých trpaslíků, 20 neutronových hvězd, 20 černých děr

3. Robotický teleskop (Automated Planet Finder): Optické spektrografické vyhledávání SETI

Cíle budou stejné jako při radiovém vyhledávání v Green Banku, s malými úpravami s ohledem na daleko menší pole pohledu teleskopu APF. Cílem je:

• Všech 43 hvězd do vzdálenosti 5 parseků v dosahu teleskopu APF (severní deklinace -20 stupňů)

• 1000 hvězd všech spektrálních typů, hlavní sekvence spektrálních tříd OBAFGKM a obři

• 100 nejbližších galaxií (centra, severní deklinace = -20 stupňů)

„Breakthrough Listen oficiálně vysílá a sleduje nebe a hledá známky inteligentního života,“ uvedl Milner. „Jedná se o komplexní úsilí, které je možné díky neuvěřitelnému vědeckému a technologickému pokroku, který jsme zaznamenali od prvopočátků podobných snah. Nyní se přidáváme k našim průkopnickým kolegům a žádáme osoby z celého světa, aby si prohlédly námi shromážděná dat a společně objevovali vesmír.“

„Práce iniciativy Breakthrough Listen je v plném proudu,“ řekl Pete Worden, výkonný ředitel společnosti Breakthrough Initiatives. „Poprvé získáme komplexní průzkum SETI našeho galaktického sousedství. Stejně důležité je, že veřejnost a odborníci z celého světa mohou tato data získat a pomoci určit, zda jsme sami.“

„Breakthrough Listen je významným krokem vpřed v naší schopnosti systematicky sledovat nebe a hledat důkazy rozvinutého života mimo Zemi,“ poznamenal Andrew Siemion, ředitel výzkumného centra SETI v Berkeley. „Protože naše schopnost zpracovávat data bude v následujících měsících dále vzrůstat a zveřejníme další data, možnost objevu se mnohonásobně zvýší.“

Data z teleskopů, která jsou ke stažení na webových stránkách společnosti Breakthrough Initiatives (www.breakthroughinitiatives.org), jsou označena podle data záznamu, názvu objektu a dalších parametrů. Vědci a osoby znalé počítačových věd mohou analyzovat hrubá data z teleskopů a vytvořit své vlastní aplikace ke zpracování těchto obsáhlých a bohatých souborů dat. A každý, kdo má počítač nebo smartphone, může pomoci rozlousknout data Breakthrough Listen přes dobrovolnický počítačový software SETI@home (http://seti.berkeley.edu/participate). University of California, Berkeley připravuje výukové materiály pro teleskopy, nástroje a data iniciativy Breakthrough Listen (http://seti.berkeley.edu/listen).

Breakthrough Listen získá data z období deseti let ze sítě světově nejvýkonnějších radioteleskopů a optických dalekohledů, která budou představovat velmi rozsáhlé sledování celého nebe z hlediska signálů. Během jediného dne nashromáždí více dat než bylo dříve shromažďováno během jednoho roku. Schopnost sledování bude padesátkrát citlivější a pokryje desetinásobek rozlohy nebe, bude mít pětkrát větší záběr než rádiové spektrum při stonásobně vyšších rychlostech.

Teleskop Green Bank

V říjnu byla na tomto teleskopu instalována širokopásmová digitální přístrojová technika o frekvenci 1,5 GHz. Odhaduje se, že tato modernizace zdvojnásobila předchozí rozsah pásma systému Green Bank. Modernizovaný systém také zdvojnásobil kapacitu úložného prostoru, který je k dispozici v celé observatoři Green Bank.

Observatoř Lick

Robotický teleskop APF observatoře Lick zahájil automatické sledování blízkých hvězd s ohledem na laserové emise z potenciálních technologických stop mimo Zemi. Tento teleskop pozoroval 130 hvězd a všechna hrubá data jsou přístupná v online archivu.

Radioteleskop Parkes

Radioteleskop Parkes v australském Parkes, který se proslavil svou rolí při živém televizním přenosu přistání Apolla 11 na Měsíci, se připojí k teleskopu Green Bank a robotickému teleskopu APF v Licku v říjnu 2016. Zatímco se teleskop GBT zaměřuje na hloubková, cílená pozorování slibných kandidátů, teleskop Parkes se zaměří na důkladná pozorování rozsáhlých ploch na nebi. Hardware na zpracování dat pro vyhodnocovací testy byl v Parkes zprovozněn v únoru. Pro testovací účely byla zaznamenána limitovaná data.

SETI@Home

Projekt SETI@home je v nepřetržitém provozu od roku 1999 a za tu dobu přilákal miliony účastníků. Dobrovolníci se mohou přihlásit na stránkách http://seti.berkeley.edu/participate. Uživatelé tohoto bezplatného softwaru zdarma přispívají svou volnou počítačovou kapacitou zpracování k analýze obrovských toků dat nashromážděných astronomickým vyhledáváním inteligentního života.

Přidání dat z Green Bank více než zdvojnásobuje pokrytí nebe, které je nyní k dispozici dobrovolníkům v rámci projektu SETI@home. Pokračování pozorování v observatoři Parkes od října umožní dobrovolníkům přístup k celé ploše nebe. Protože iniciativa Breakthrough Listen dramaticky rozšiřuje rozsah pozorování, zástupci veřejnosti včetně těch, kteří nemají technické vzdělání, se mohou podílet na tomto nadšeneckém hledání odpovědi na otázku: Jsme ve vesmíru sami?

Vedení projektu

• Martin Rees, královský astronom, člen Trinity College; čestný emeritní profesor kosmologie a astrofyziky, University of Cambridge.

• Pete Worden, předseda nadace Breakthrough Prize Foundation.

• Frank Drake, emeritní předseda institutu SETI; čestný emeritní profesor kosmologie a astrofyziky, University of California, Santa Cruz; zakládající ředitel Národního centra pro astronomii a ionosféru; bývalý profesor astronomie Goldwin Smith, Cornell University.

• Dan Werthimer, spoluzakladatel a hlavní vědec projektu SETI@home; ředitel projektu vyhledávání mimozemských radiových signálů SERENDIP; hlavní výzkumný pracovník výzkumného centra CASPER.

• Andrew Siemion, ředitel výzkumného centra SETI, Berkeley.

KONTAKT: Pro dotazy z médií: media@breakthroughprize.org NEBO Rubenstein Communications, Inc., New York, New York, Janet Wo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient