V posledních letech se stále častěji hovoří o obnovitelných zdrojích energie jako o nepostradatelném prostředku pro udržitelný rozvoj naší planety. S rostoucími obavami z klimatických změn a snižováním rezerv fosilních paliv se státy po celém světě snaží umístit obnovitelné zdroje energie do středu svých energetických strategií. To vše se odráží v nových investicích do technologie, které mají pomoci zmírnit dopady globálního oteplování a zajistit energetickou bezpečnosti. Fascinující je, že v roce 2020 poprvé v historii obnovitelné zdroje předčily fosilní paliva z hlediska nových instalací globálně.
Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů na trhu
Zatímco trh s energií byl v minulosti dominován fosilními palivy, vývoj technologií a rostoucí povědomí o ekologických otázkách vedou k dramatickým změnám. V mnoha zemích, včetně těch v Evropě, se obnovitelné zdroje energie stávají hlavním pilířem energetických mixů. Například v Dánsku již v roce 2021 výroba elektrické energie z větrných turbín a solárních panelů přesáhla 70 % národní poptávky. Tento trend nejen snižuje emise skleníkových plynů, ale také posiluje energetickou nezávislost jednotlivých států.
Dalším zajímavým faktem je, že díky pokroku v technologických inovacích se náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů neustále snižují. Například cena za instalaci solárních panelů klesla od roku 2010 o více než 80 %. Tento pád cen znamená, že solární energetika se stává konkurenceschopnou i vůči tradičním zdrojům, což posiluje její přijetí na mezinárodním trhu. Z dlouhodobého hlediska to otevírá cestu pro různé investiční příležitosti a vytváří nové pracovní možnosti v sektoru, který dosud čelil obtížím v přijetí technologií.
Globální trendy v investicích do obnovitelné energie
Na globální úrovni se investice do obnovitelných zdrojů paradoxně posilovaly i v době celosvětové ekonomické krize vyvolané pandemií COVID-19. V roce 2020 dosáhly investice do obnovitelných zdrojů rekordní výše 303 miliard dolarů, což představuje 9 % nárůst oproti předchozímu roku. Tento trend naznačuje, že investoři vidí v udržitelných technologiích dlouhodobý potenciál, který překonává krátkodobé ekonomické výkyvy. Firmy se také čím dál častěji zaměřují na zvyšování udržitelnosti svých provozů, a tím vyplňují mezeru na trhu.
Užívání obnovitelných zdrojů se zdaleka neomezuje pouze na elektrickou energii, ale rozšířilo se i do oblasti dopravy a vytápění. Elektromobily, které čím dál tím více nahrazují klasické automobily se spalovacími motory, již nyní tvoří významnou část trhu s automobily. Jejich popularita neustále roste, což je podpořeno vyspělými technologiemi a vládními dotacemi. S rostoucím zájmem o alternativní zdroje energie se předpokládá, že v následujících letech dochází k dalšímu zrychlení přechodu k čistým a ekologickým alternativám.
Obnovitelné zdroje energie se tedy stávají nejen klíčovým nástrojem v boji proti klimatickým změnám, ale také významným hospodářským faktorem, který má potenciál změnit podobu celosvětové ekonomiky. Tato transformace přináší výhody pro životní prostředí, ekonomiku i pro samotné obyvatele. Očekává se, že pod záštitou mezinárodních dohod budou stát a různé organizace stále intenzivněji podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů a usilovat o dosažení ambiciózních cílů snížení emisí skleníkových plynů.