Letní či celosezonní pneumatiky pro váš vůz?

Rozhodujete-li se, zda pořídit zimní a letní pneumatiky či jedny univerzální, nejprve je potřeba pochopit podstatu problematiky. V čem se jednotlivé typy liší a pro jaké účely jsou vhodné? Nelze totiž jednoznačně říci, co je lepší, a co horší varianta. Záleží na počtu najetých kilometrů, typu vozidla i osobních preferencích.

Speciální pneu pro zimní a letní provozwinter-tires-206991_960_720

Letní pneumatiky nabízejí vyšší citlivost při zatáčení a brždění, celkově zlepšují jízdní vlastnosti vozu v teplých měsících. Zimní pneu jsou zase ideální pro dlouhodobě nižší teploty pod 7°C. Každý typ gum je vyroben z trochu jiné směsi, která má ideální vlastnosti právě za daných teplotních podmínek. Důležitá je i hloubka dezénu, speciálně uzpůsobená letnímu či zimnímu období. Jiný vzorek je potřeba pro pohyb na rozbředlém sněhu a náledí, jiný pro rozpálenou silnici. Drážkování vzorku letních pneumatik je menší a v kontaktu se silnicí je více gumy. Díky tomu poskytují maximální přilnavost a stabilitu, i na mokré vozovce.

Letní pneu v zimě?

Co se týká zimního období, je použití letních pneu absolutně nevhodné. A nejen to. Budete-li zimní gumy používat v létě, rovněž se ochuzujete o co nejlepší využití vašeho vozu a neužijete si tolik jeho skvělé vlastnosti. Navíc v zimě jsou zimní pneu u nás i v některých dalších zemích povinné.

Jak je to s celosezonními pneumatikami359

Univerzální neboli celosezónní pneumatiky jsou, jak už název napovídá, určeny pro celoroční provoz. Přizpůsobeny jsou od všeho trochu, jízdě na suché, mokré i zasněžené vozovce. Jakmile je ale něco univerzálního, nijak výrazně to svými vlastnostmi nevyniká, a to se týká i tohoto případu. Univerzální pneu mají oproti letním hlubší vzorek, ale ne zase tak hluboký, jako klasické pneu zimní. Jsou navíc navrženy tak, aby měly životnost delší, než pneu letní.

Pro koho jsou univerzální pneu vhodné

Univerzální pneumatiky fungují poměrně dobře v teplém počasí bez nějakých extrémů. Mají ale menší přilnavost než čistě letní pneu, to samé platí o provozu v zimě. Pokud vyjíždíte jen za hezkého počasí a v zimě své vozidlo necháváte spíše odpočívat, nenajezdíte toho mnoho a na dlouhé cesty se nevydáváte, mohou být celosezonní pneu volbou pro vás. Zbavíte se nutnosti přezouvání a starost o gumy bude na delší dobu vyřešena.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient