O moderní krbová kamna s výměníkem je zájem

Svého času byla krbová kamna nedílnou součástí domácností. Dnes si je pořizují především lidé, kteří touží po přítomnosti „živého“ ohně a chtějí se vyhnout náročnému budování krbu. Ve srovnání s klasickým krbem nevyžadují komín s tak velkým průměrem a obvykle jsou i výrazně levnější. Správně dimenzovaná krbová kamna zajistí efektivní doplňkové vytápění a v případě napojení na radiátory poslouží jako alternativní zdroj tepla pro celý dům.

Moderní krbová kamna mohou být velmi účinná. Kamnáři Praha z cechu EKOMPLEX poukazují na to, že některé modely atakují hodnotu 85 %, čímž se blíží klasickým plynovým kotlům. Efektivita zařízení spočívá v uzavřeném spalovacím prostoru a hlídání procesu hoření regulací přívodů vzduchu.

Dotázaný topenář z EKOMPLEXu poradil následující. Při výběru je dobré hledět na to, zda je daný model vybaven primárním i sekundárním spalováním (můžete se však setkat také s pojmem „terciární spalování“). V rámci primárního spalování dochází k hoření tuhého paliva a při sekundárním pouze plynů. Znamená to, že v momentě, kdy kamna dosáhnou požadované teploty, dojde k zapálení zplodin, které by jinak vyšly komínem. Díky tomu je topení úspornější a doba hoření delší. V současné době funguje na výše uvedeném principu naprostá většina krbových kamen.

Pro majitele krbových kamen je zajímavé také alternativní vytápění, které spočívá v napojení otopné soustavy do běžného okruhu napojeného na hlavní zdroj tepla v domě. Kamna s výměníkem tak většinou nachází uplatnění v domech a nikoliv na chatách a chalupách.

Odborníci radí, aby si zájemci o krbová kamna s výměníkem předem zjistili tepelné ztráty vytápěného prostoru a pořídili si model s potřebným výkonem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient