Nejdůvěryhodnějším členem vlády Andrej Babiš

Nejdůvěryhodnějším členem vlády je ministr financi Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka se propadl až na šesté místo. Poslední příčka patří ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi.

Jak ukázal aktuální listopadový exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se dlouhodobě zabývá hodnocením důvěryhodnosti ministrů koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky, nejlépe hodnoceným členem vlády je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, kterému aktuálně důvěřuje v souhrnu 45,8 % domácí populace.

Andrej Babiš, který si oproti květnu letošního roku polepšil o 5,2 procentního bodu, získává na svoji stranu veřejnost i díky událostem posledních měsíců, které upozaďují kauzy a problémy spojované s jeho osobou. Jak krajské volby, tak i dění kolem oslav 28. října přesunulo zájem médií na povolební sestavování krajských koalic a následně na kauzu „Brady“. Jak ukazují i aktuální volební preference po krajských volbách a ve světle posledních událostí se parlamentní politická scéna v čele s ČSSD ocitá v krizi ovšem vyjma hnutí ANO, které k sobě stahuje nespokojené voliče napříč politickým spektrem.

1478861472_snimek81

Druhým nejdůvěryhodnějším členem koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky je aktuálně ministr obrany Martin Stropnický, který si s aktuální důvěrou v souhrnu 41,2 % kladných hlasů polepšil oproti květnu o 3,3 procentního bodu.

Skutečnost, že se ČSSD ztrácí důvěru a podporu svých voličů, se projevuje i na skutečnosti, že premiér a předseda sociální demokracie se propadl až na šesté místo s aktuálním ziskem v souhrnu 29,7 % kladných hlasů, což je o 7,1 procentního bodu méně v porovnání s hodnotami naměřenými v květnu letošního roku. Před Bohuslavem Sobotkou se tak ocitli jeho straničtí kolegové ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová- Tominová (30,1 %), ministr vnitra Milan Chovanec (33,1 %), ale i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Právě Lubomír Zaorálek je i největším překvapením, neboť s aktuálním ziskem 34,7 % kladných hlasů si oproti květnu polepšil o 16,3 procentních bodů a z květnového 16. místa se tak posunul na aktuální třetí pozici. Lubomír Zaorálek si mohl získat přízeň veřejnosti i svými postoji k zahraniční politice, které mj. korespondují s postoji prezidenta Miloše Zemana.

Naopak k největšímu propadu důvěry veřejnosti došlo v případě ministra kultury Daniela Hermana, který rozpoutal kauzu „Brady“. Aktuálně tak Daniel Herman obsadil předposlední místo se ziskem 18,2 % kladných hlasů, což je o 8 procentních bodů méně ve srovnání s květnem letošního roku.

Na poslední příčce, a tedy nejhůře hodnoceným, je opět ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který se aktuálně těší důvěře v souhrnu 11,1 % dotázaných, což je o 1 procentní bod méně než v květnu letošního roku.

Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 31.10.-7.11.2016 na vybrané skupině 3.491 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu s více jak 220 tisíci registrovanými uživateli 21.219 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

1478861511_snimek91 1478861545_snimek101

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient