Novela zákona o půjčkách

půjčka, úvěr

Novela zákona o půjčkách – jaké novinky nás čekají?

Rok 2016 přinese spoustu změn v mnoha různých oblastech – jednou z nich budou i úvěrové produkty, k nimž se vztahuje novela zákona, která má vejít v platnost v první polovině tohoto roku. Finální verzi novely bude ještě schvalovat vláda, k začátku její platnosti by pak mělo dojít k 21.březnu 2016 a to na základě směrnic Evropské unie.

Proč dochází ke změnám?

Český trh s nebankovními půjčkami prošel v posledních letech velkým vývojem a počet subjektů neustále rostl. To na jednu stranu přinášelo žadatelům výhody plynoucí z vysoké konkurence (např. půjčky zdarma atd.), na druhou stranu zde ale působilo velké množství podvodných firem, které z lidí pouze vylákaly peníze a půjčku neposkytli. Druhým aspektem byl fakt, že úvěrové společnosti mnohdy poskytovali půjčky i lidem, u nichž bylo vysoce pravděpodobné, že svůj závazek budou jen velmi obtížně moci splácet – klienti se pak dostávali do dluhové pasti, hrozily jim exekuce atd. Tento stav by měla novela zákona výrazně zlepšit.

Jakých úvěrových produktů se má novela týkat?

Novela zákona se má týkat nejen nebankovních půjček, ale měla by platit i pro klasické bankovní úvěry, hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření. Změna tedy bude velmi rozsáhlá a dotkne se jak malých, tak i velkých finančních institucí.

Jaké konkrétní změny má novela zákona přinést?

Zásadní změnou bude to, že všechny společnosti poskytující úvěry budou muset splňovat přísná kritéria – podmínkou bude získání licence od České národní banky. Aby mohla úvěrová společnost tuto licenci dostat, bude muset mít dostatečné odborné znalosti v oblasti půjček, kapitál alespoň 20 milionů korun a po získání licence bude mít povinnost řídit se pravidly ČNB. Zatímco doposud se tento zákon vztahovat pouze na půjčky od 5 000 Kč nahoru, nově má platit pro všechny úvěry – bude se tak týkat i různých SMS půjček, půjček před výplatou apod. Návrh novely také počítá s tím, že úvěrové společnosti budou mít větší odpovědnost – pokud si žadatele o půjčku dostatečně neprověří a ten se pak dostane do dluhové pasti, měl by mít podle novely možnost splátkového kalendáře a v návrhu je také maximální limit výše smluvní pokuty.

Pro koho bude novela zákona více prospěšná?

Novela zákona o půjčkách tak bude výhodná především pro žadatele o půjčku, kteří budou více chráněni před podvodníky nebo před společnostmi, které si účtují přehnaně vysoké úroky či sankce. Pozitivní změnu přinese i pro ty, co plánují hypotéku – měla by být zavedena možnost každý rok splatit až 20 procent jistiny bez ohledu na termín fixace a výhodnější má být i jednorázové splacení celého hypotečního úvěru.

Kde najít seriózní nebankovní půjčku už nyní?

Máte -li zájem o nebankovní půjčku a nechcete zbytečně naletět podvodníkům, nebo si vzít příliš drahý a nevýhodný úvěr, ideálním pomocníkem jsou některé nezávislé srovnavače půjček – např. http://www.coolpujcky.cz/nebankovni-pujcky nebohttp://www.paradnipujcky.cz/pujcky-bez-registru. Pokud některý z těchto webů použijete, získáte přehledné srovnání nebankovních půjček, ušetříte spoustu času a výběrem vhodného poskytovatele můžete ušetřit i nemalé peníze. Kromě toho budete mít 100% jistotu, že půjčka je prověřená a seriózní.

Kontakt:

info@coolpujcky.cz

1 názor na “Novela zákona o půjčkách”

  1. Půjčka pro každého

    Je mnoho různých porovnávačů půjček kde se dá sehnat půjčka pro každého, no citované v článku jsou také dobré.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient