Obrovské znečištění

Obrovské znečištění na obrovských skládkách

Pesticidy a další vysoce toxické chemické látky uložené na obrovských skládkách ohrožují zdraví lidí a životní prostředí v evropském společenství!

(Fotografie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20160120/324065LOGO )

Na 13. mezinárodním fóru o HCH (hexachlorcyklohexan) a pesticidech (13th International HCH & Pesticides Forum) se probíraly nové šokující případy obrovských skládek na Slovensku a v Rumunsku, na východních hranicích evropského společenství a ukázaly rozsah tohoto problému a nepřijatelné ohrožení zdraví populace (viz. http://www.contaminatedfuture.org)

Nicméně podobné skládky se dodnes nachází i v dalších členských zemích Evropské unie, jako jsou Francie, Německo, Polsko nebo Španělsko. Protože jsou tyto skládky obrovské, většinou se s nimi nic nedělá a pokud ano, přijímají se pouze jednoduchá opatření ve stylu zakonzervování, což ale znamená, že tato velká hrozba nad námi stále visí.

Organizace IHPA [http://www.ihpa.info] naléhavě vyzývá vlády všech členských zemí Evropské unie, Evropskou komisi, Globální environmentální fond (GEF), finanční mechanismy Stockholmské dohody a všechny vlády, které Stockholmskou dohodu podepsaly, aby začaly plnit své povinnosti: vytvořily Národní akční plány pro přijetí příslušných opatření, začaly spolupracovat a investovat do technologií na likvidaci těchto nebezpečných chemikálií a aby rozvinuté země poskytly podporu rozvojovým zemím.

Proč jsme letošní HCH Fórum 2015 [http://www.hchforum.com] uspořádali ve španělské Zaragoze:

V případě Španělska zde existuje případ Inquinosa v Aragonu. Jedná se o skládku, jejíž velikost přesahuje všechny meze (dokonce je větší než celý problém s perzistentními organickými látkami (POP) v zemích střední a východní Evropy, Kavkazské oblasti a střední Asie (EECCA)) a jejíž důsledky jsou tak významné, že přesahují možnosti regionální Aragonovy vlády a musí být neprodleně a rychle řešeny na úrovni španělské vlády a Evropské komise!!

V letech 1974 až 1992 vyrobil závod Inquinosa 140 tisíc tun toxického odpadu s HCH (hexachlorcyklohexan), který byl uložen na několika neřízených skládkách ve městě Sabinanigo. (Podívejte se na upoutávku [https://vimeo.com/149657234] a film [https://vimeo.com/150652497] DISCOVERING LINDANE – The legacy of HCH production (LINDAN – odkaz z výroby HCH))

V závodě Inquinosa se vyráběl LINDAN, pesticid, který je v Evropské unii zakázán od roku 2000 a celosvětově pak od roku 2009 od Stockholmské dohody. V současné době tato skládka negativně ovlivňuje život více než 40 tisíc lidí, jenom v údolí řeky Gallego. Řeka Gallego se vlévá do řeky Ebro, která protéká městem Zaragoza s více než 650 tisíci obyvateli. A v roce 2014 byli lidé žijící na březích řeky Gallego varováni, že se v pitné vodě nachází příliš vysoká hladina lindanu, a to ještě více než 20 let poté, co závod Inquinosa ukončil svou činnost!

Pro získání dalších informací, kontaktujte:

John Vijgen

Ředitel organizace IHPA

Telefon: +45 45 410321

Skype: johnvijgen

Email: john.vijgen@ihpa.info

Bram de Borst

Předseda představenstva organizace IHPA

Telefon: +31 653402496

Skype: bram542

Email: bram.deborst@gmail.com

Informace na webu:

http://www.hchforum.com/conclusions.php

Zde si můžete stáhnout: Hlavní závěry 13. mezinárodního fóra o HCH a pesticidech

Fotografie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20160120/324065LOGO

Zdroj: IHPA

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient