powerbowls1Podle odborníků na výživu přinese rok 2016 řadu nových trendů. Těmi hlavními jsou tzv. power bowls. Jedná se o obložené mísy plné různě tepelně upravených a syrových potravin, přičemž důraz je kladen na rozmanitost jeho ingrediencí. Může se tak jednat jak o bezmasý pokrm, tak o dezert či snídani – volba surovin je totiž zcela čistě na vás.

36 % lidí dle průzkumu uvádí, že je nezdravé jídlo mnohem jednodušší na přípravu. Power bowls však lze vytvořit během několika chvilek, při nichž můžete pokaždé objevovat zcela nové kombinace chutí a zároveň své tělo obohatit i o množství vitamínů. Tento způsob servírování navíc může nahradit večerní „zobání“ chipsů zdravějšími potravinami, jakou jsou například mořské plody, různé druhy zeleniny či olivy.

Češi a trendy

Přestože se o zdravém životním stylu v české společnosti nediskutuje tolik jako jinde ve světě, v nákupech českých zákazníků je lze i přesto zpozorovat.

Rostoucí význam zde mají především tzv. superpotraviny, které se vyznačují vysokým obsahem zdravých látek důležitých pro tělo. Z tradičnějších surovin se mezi ně řadí například ryby a citrusy, většina superpotravin však pochází z mimoevropských zemí. Důvodem jsou nehostinné podmínky, kvůli nimž v sobě plody musí zadržovat mnohem více živin.

„V obchodech Albert jsme zaznamenali zvýšený zájem po zdravých potravinách, jako jsou chia semínka, guinoa či kustovnice čínská. Velmi populární je kromě tradičních druhů ovoce a zeleniny také medvědí česnek nebo černý kořen. Mnohem častěji jsou vyhledávány také čerstvé šťávy a smoothies,“ říká Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodního řetězce Albert.

Vyzkoušejte náš zdravý pudink s chia semínky

Mnoho lidí dělí jídlo na „zdravé“ a „chutné“. O tom, že lze tyto dva výrazy spojit, může každého přesvědčit tento recept, využívající hned několik superpotravin v kombinaci s námi již dobře známými plodinami.

pudingchiaPotřebovat budete:

  • 150 g čerstvých nebo mražených a povolených malin
  • špetku mleté vanilky
  • 80 g sušeného strouhaného kokosu
  • 6 lžic chia semínek
  • 480 ml kokosového mléka
  • 150 g neloupaných mandlí
  • konopná semínka
  • kiwi, nakrájené na kousky (nebo jiné ovoce podle chuti)
  • čerstvé maliny
  • čerstvou mátu

Maliny rozmačkejte v míse vidličkou. Vmíchejte vanilku, kokos a chia semínka. Přelijte mlékem a ještě jednou promíchejte. Nechte alespoň 30 minut odležet, ještě lépe přes noc v ledničce. Před podáváním si připravte mandlové máslo – mandle vsypte do robotu a nechte ho pracovat zhruba 10 minut, až bude mít hmota máslovou konzistenci. Pudink podávejte v misce nebo stylově ve skleničce, ozdobený mandlovým máslem, konopnými semínky, kiwi nebo jiným ovocem, malinami a lístky máty.

[1]Výzkum byl v roce 2015 vypracován agenturou PanelWizard na 1.066 respondentech.

http://www.albert.cz/