Minipočítače z řady Raspberry Pi vtrhly na trh se spotřební, ale i profesionální elektronikou jako velká voda. Vydláždily cestu dalším, konkurenčním počítačům SBC, jejichž konstrukce se velice často inspirovala právě oblíbenou „malinou“. Začínající programátoři a elektrotechnici toužící zavést do svých projektů výkonnou výpočetní jednotku v podobě Raspberry Pi ovšem stojí před dilematem, jaký model pro dané využití zvolit. Různorodost modelů Raspberry není náhodná – každá řada je určena k poněkud jinému využití a rozdíl mezi jednotlivými modely pocházejícími z různých generací také podstatně ovlivňuje možnosti praktického zavádění minipočítačů – v případě „maliny“ máme totiž co do činění s nejen neustálým nárůstem výpočetního výkonu a velikosti paměti – hodně se toho „děje“ také na poli rádiových modulů, které už jsou u této rodiny produktů standardem.
Dělení rodiny produktů Raspberry Pi Model B
První asociace se značkou Raspberry Pi obvykle vede k vlajkové řadě označené jako Model B – není to nijak překvapivé, především když Raspberry Pi 1 Model B před 10 lety zahájilo expanzi na (tehdy ještě dosti skromný) trh s moduly SBC. Po pouhých dvou letech byla průkopnická verze nahrazena vylepšenou edicí B+, která nabízela – poprvé – čtyři porty USB, i když ještě ten samý procesor Broadcom BCM2835, jako u modelu 1B. Rok 2015 přinesl další, výrazně modernější – hned 4jádrovou – verzi Raspberry Pi 2 Model B a od té doby už byly všechny následující varianty založeny na vícejádrových procesorech. Po generaci 3B a 3D+ byla na trh uvedena „malina“ čtvrté verze – nejnovější model Raspberry Pi 4 Model B nabízí procesor Quad-Core Cortex-A72 s taktováním do 1,8 GHz a vybavení 2, 4 neb 8 GB RAM paměti. Minipočítače z „top“ řady B našly široké využití jako praktické osobní počítače a to díky dokonalému perifernímu vybavení (čtyři USB porty, z toho dva ve verzi 3.0), hned dvěma slotům Micro-HDMI nebo rychlému portu Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) se skvěle hodí pro každodenní kancelářskou práci, používání multimédií a dokonce… Hraní počítačový her připravených speciálně pro „malinu“.
Raspberry Pi Zero – „Malina” zeštíhlená, ale stále funkčně silná
Konstruktéři Raspberry Pi poměrně rychle – už v roce následujícím po premiéře první verze – vyvinuli zmenšenou verzi modelu B – Raspberry Pi 1 Model A. Deska byla založena na stejném procesu, ovšem ochudili jí o port Ethernet a jeden ze dvou USB konektorů – tyto úpravy umožnily výrazně zmenšit obrys desky tištěných spojů (i tak malého) minipočítače, a co je zajímavé, výrobce se k této koncepci vrátil ještě dvakrát (ve verzi 1A+ a 3A+). Ukázalo se ovšem, že v mnoha aplikacích byl minipočítač i nadále příliš velký, což znemožňovalo pohodlnou integraci do korpusu složitějších zařízení. Přelomem – z hlediska integrátorů vestavěných systémů – bylo zavedení do prodeje ještě menších (65 mm x 30 mm x 5 mm) modulů Raspberry Pi Zero – po jednojádrových verzích RPi Zero PCB v1.2, PCB v1.3 a RPi Zero W (už vybavené modulem WiFi+BLE) se na trhu objevila nejnovější generace Raspberry Pi Zero 2 W, která je založena na čtyřjádrovém procesu s jádrem ARM Cortex-A53 a má vestavěný WiFi modul + BLE 4.2. Raspberry Pi Zero se dokonale hodí do konstrukcí využívajících „malinu“ jako výkonný „mozek“ k realizaci úkolů spojených např. se zobrazováním multimédií, obsluhou webových stránek nebo zpracováváním obrazu z kamer – konektor GPIO umožňuje okamžitě snadno propojit minipočítač s další elektronikou, např. ovladači motorů, reléovými moduly nebo také rozmanitými čidly. S ohledem na malé rozměry a nízkou hmotnost (pouhých 9..10,8 gramu, v závislosti na verzi) se Raspberry Pi Zero/W/2W často dostává také do mobilních robotů.
Nejen počítače
Značka Raspberry Pi ne tak dávno – teprve o něco málo více než před rokem – vstoupila také na trh „malých“ procesorů, a konkrétně – jednočipových počítačů. Jí vyvinutý systém RP2040 – „srdce“ maličkých destiček z řady Raspberry Pi Pico – je založen na dvoujádrovém procesoru ARMv6-M (2x ARM Cortex-M0+). Nejnovější jednočipový počítač už během prvních měsíců poté, co spatřil denní světlo, získal husté zástupy věrných fanoušků, kteří pro něj často „opustili“ výrazně známější procesory AVR, STM32 nebo PIC. V červnu 2022 proběhla premiéra nové verze desky Raspberry Pi Pico, označené písmenem W – podobně jako v případě RPi Zero máme i zde co do činění s rádiový modulem vestavěným na desce tištěných spojů a to s opravdu skvělými parametry (podporuje totiž WiFi a Bluetooth Low-Energy 5.2). Důležité je, že inženýry Raspberry Pi vyvinutý jednočipový počítač RP2040 je dostupný také „volně ložený“, což umožňuje využít ho ve vlastních projektech, bez nutnosti používat celý modul Pico.
Foto: Adobe Stock