Srdcem ráj – Výstava umělkyně Aleny Kupčíkové

Srdcem ráj – Výstava umělkyně Aleny Kupčíkové

Srdcem ráj – Výstava umělkyně Aleny Kupčíkové

22. června – 27. srpna 2016

Galerie Crears, Nábřeží Dukelských hrdinů 442, Rožnov p. Radhoštěmgalerie crears

Vernisáž 22. června od 17 hodin

hudebně uvede Chris Coleman

Naleznete svým srdcem ráj v umění? Je možné naleznout bod G?

Chcete být součástí uměleckého díla tím, že darujete kus svého pubického ochlupení??

Výstava Srdcem ráj poukazuje na autorčiny vize, na to, jak ona sama vnímá svůj vlastní raj. Na výstavě bude možnost zhlédnout mnoho autorčiných forem a originálních technik, které sama vytvořila, čímž své dílo staví i do polohy „vynálezů“ a originality. Sjednocujícím námětem jsou ženy, které sama autorka považuje za iniciátorky, démonky Lilith a představitelky dokonalých bohyní, které by měly býti oslavovány. Narušitelka výtvarného pořádku a konvencí, Alena Kupčíková, je známá svou ojedinělou technikou „reliéf z chloupků ohanbí“. Tuto techniku propracovává od roku 2000 do stále nových podob: přidává zvířecí chlupy nebo chloupky zdobí vzácnými kovy. Poprvé své tolik opěvované a zatracované dílo představí Valašsku a tímto vyzývá svou výstavou k účasti na vytvoření dalšího obrazu v projektu „Československá epopej“. Několikametrové dílo bude vznikat na základě darovaných chloupků a bude odrážet nejen skladbu dárců, ale bude také zobrazovat ty, jenž od doby vzniku světa přešli přes území Československa a přispěli tak ke vzniku tohoto národa.

Autorka představí nejen své chlupaté obrazy, ale i své další ojedinělé techniky, od techniky dnes již téměř zapomenutého smaltu po obrazy z českých krystalů značky Preciosa a další…

Nebude chybět ani pověstný obraz Andělé bodu G, o kterém Alena Kupčíková sama říká: „Při pohledu na mé dílo každý den 10 minut najdete svůj bod G.“

Galeristka Ingrid Kitzbergerová o stěžejním díle Aleny Kupčíkové říká: „Pokud nevíte, o jakou techniku se jedná, jsou její chlupatice na první pohled nerozeznatelné od kresby. Její díla jsou křehká a nevzbuzují pohoršení, jako tomu bylo například v Paříži, kde autorku zcenzurovali kvůli tehdejší první dámě Francie. Alena Kupčíková přesto získala prestižní mezinárodní cenu LVMH – Louis Vuitton-Moët Hennessey. Myslím si, že Rožnov pod Radhoštěm má jedinečnou příležitost udělat si na dílo Aleny Kupčíkové svůj objektivní názor a možná autorce přispět do další tvorby svými chloupky, které se stávají relikvií.“

alena kupčíkováTřešničkou na dortu budou vystavené nové královské klenoty. „Kladla jsem si otázku, zda dnes může byt naším ‚králem‘ každý, když politická situace mnohdy vypadá jako pořádný cirkus? Proto jsem zvolila symboliku obyčejných věcí. Místo důstojného královského žezla jsem vymodelovala brokolici, kterou jsem osázela preciosou a pozlatila 24 karátovým zlatem. Královské jablko jsem vymodelovala ve tvaru osminy dortu, který překypuje sladkými neznámými lákadly. V tomto kontextu jsem si kladla další otázky: Nechá se český národ uchlácholit pozlátky, obžerstvím, chlebem a hrami? Podle mne by dnes žádný český státník neuměl vzít na hlavu korunu a nosit ji s grácií“, dodává Alena Kupčíková.

Její zatím poslední práce navazuje nejen na vlastní koncept kinetickým objektem: Zpívajícím tančícím stromem, který se bude honosit v Dlouhé ulici před klubem Roxy po dobu jednoho roku (do října 2016). Alena také dále pracuje na svém celoživotním díle, což je prevence dyslexie. Vytvořila edukativní pomůcku: Multimediální a interaktivní Testy a Slabikář, které slouží jako prevence pro děti již od 4 let. Každý rok 9.9. s přáteli pořádá Den dyslexie v Národní galerii.

Základní informace o výstavě:

Kdy / 22.červen – 27.srpen2016

Kde / Galerie Crears

Otevírací hodiny / ST – Pá 10:00 – 12:00, 14:30 – 17:00, So – 9:30 – 12:00

Vstupné / zdarma

Vernisáž / 22.6. od 17 hodin

Poznámka pro editory:

Alena Kupčíková absolvovala pražskou Akademii výtvarného umění, kterou ukončila titulem Ph.D. Studovala v zahraničí – v JAR na Technikon Natal v Durbanu a ve Francii na Pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Art. Jejím nejznámějším dílem je vytvoření techniky „reliéfy z chloupků ohanbí – chlupatice“. Je také autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. Ocenění získala jak za své umělecké, tak vědecké formy. Za své erotické reliéfy „chlupatice“ získala v roce 2003 prestižní Mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey v Paříži. Za svůj projekt Multimediální a Interaktivní Slabikář a Testy pro děti od 4 let jako prevence počátečních problémů se čtením (dyslexie) a psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou získala v roce 2014 na 8. mezinárodním veletrhu vynálezů IEIK 2014 v čínském Kunshanu zlatou medaili (1. místo). V roce 2014 získala 3. místo, spolu s dalšími projekty, v rámci Inovace roku 2014 v ČR. Její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Slovensku, Německu, Polsku, Holandsku, Anglii, Švýcarsku, Japonsku, USA. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK: (1 žena, 1 video, 1 země), založené v Paříži v roce 2006 (toto seskupení vystavuje v mnoha zemích a kontinentech po světě).

O galerii Crears:

Galerie CreArs je soukromá prodejní galerie současného moderního umění, která byla založená architektkou Ingrid Kitzbergerovou v roce 2008 a od roku 2010 funguje na nábřeží Rožnovské Bečvy v objektu prvorepublikové vily. Pro sběratele a zájemce vystavuje díla významných autorů. Prezentuje stylově různorodou tvorbu tuzemských i zahraničních umělců v krátkodobých prodejních výstavách – sochu, malbu, fotografii, grafiku, šperk, autorské sklo. Galerie má v stálé prodejní nabídce díla předních výtvarníků, kteří v galerii vystavovali. Např. Igor Kitzberger, Marius Kotrba, Oldřich Tichý, Michael Rittstein, Ivan Titor, Jaroslava Pešicová, František Štorek, Boris Jirků…..atd.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient