Silvestr v kině s Mutterovou a Berlínskou filharmonií

Silvestrovské gala Berlínské filharmonie budou již tradičně v přímém přenosu promítat vybraná česká kina. Příchod nového roku orchestr tentokrát oslaví v odlehčeném francouzském duchu. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Sira Simona Rattleho provede díla francouzských skladatelů Saint-Saënse, Masseneta, Poulenca a Ravela.

Hvězdnou sólistkou večera bude famózní a v mnoha ohledech stále bezkonkurenční a nedostižná německá houslistka Anne-Sophie Mutterová. V jejím podání zazní mimo jiné známá Ravelova rapsodie Tzigane. Ve čtvrtek 31. 12. 2015 bude od 17:15 přenos k vidění v celkem 18 českých a moravských kinech. Kromě Prahy a dalších krajských měst také například v Náchodě, Kolíně nebo Uherském Hradišti. Více informací na www.prenosydokin.cz.

Do nového roku v nejpovznesenější náladě

„Francouzská hudba je plná barev, šarmu a fines z nejrafinovanějších. Dramaturgie letošního berlínského gala tak spolu s jeho dirigentem a sólistkou dávají jistotu vstupu do nového roku v té nejpovznesenější náladě,“ uvedl za prenosydokin.cz Martin Cikánek.

Tanec na vrcholku vulkánu

Úvodním číslem večera bude energií sršící předehra k opeře L’étoile Emmanuela Chabriera (*1841). Svou bravúru poprvé během silvestrovského gala předvede Anne-Sophie Mutterová v následujícím Saint-Saënsově (*1835) virtuózním díle Introduction et Rondo capriccioso. Koncert bude dále pokračovat svitou z opery Julese Masseneta (*1842) Le Cid, jež je v poslední době stále populárnější. Naváže Rapsodie pro housle a orchestr Tzigane Maurice Ravela (*1875), která se svým až ďábelsky uhrančivým úvodem sólových houslí patří bezesporu k těm nejbrilantnějším kusům houslového repertoáru a bude tudíž ideální platformou pro další zaskvění se hudebního génia i hráčského umu Anne-Sophie Mutterové.

Těsně před finále koncertu zazní ještě roztomilá svita ze známeho baletu Francise Poulenca (*1899) Laně (Les biches), aby koncert vygradoval ve velkolepé choreografické básni (Po?me choréographique) La valse Maurice Ravela.

La valse zkomponoval Ravel na objednávku Sergeje Ďagileva v roce 1920 jako apoteózu vídeňského valčíku, který však skladatel pravděpodně pod vlivem zážitků z první světové války vnímal jako tanec vířící a mísící pocity blaženosti a smrti zároveň. Ravelovi současníci La valse komentovali, že od svých prvních mysteriózních taktů evokuje tento výsostně elegantní tanec, avšak tančený na vrcholku vulkánu. Byť se jedná o sto let starý příměř a sto let starou skladbu težko bychom hledali něco příhodněji vystihujícího také naši dnešní dobu.

O prenosydokin.cz

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek management do kin ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, Bolšoj baletu v Moskvě, Národního divadla v Londýně, Berlínské filharmonie či prohlídky z těch nejzajímavějších světových výstav výtvarného umění a to v rámci série Exhibition on Screen. Společnost Cikánek management stála u zrodu fenoménu přímých satelitních přenosů v našich zeměpisných šířkách a v současnosti působí ve 12 zemích napříč celou střední a východní Evropou. V loňské sezóně dosáhla napříč teritorii, kde působí, celkové návštěvnosti přes 100.000 diváků.

Info:

Silvestrovský Galakoncert Berlínské filharmonie

31. prosince 2015 v 17:15 živě

Sir Simon Rattle dirigent

Anne-Sophie Mutter housle

Program:

Emmanuel Chabrier : L’étoile (předehra)

Camille Saint-Saëns Introdukce a Rondo capriccisio

Jules Massenet El Cid (svita)

Maurice Ravel Tzigane

Francis Poulenc Les biches

Maurice Ravel La valse

Kam na Silvestrovské Berlín Gala:

Praha | Kino Lucerna, vstupenky on-line koupit zde

Kolín I Kino 99

Náchod | Kino Vesmír

Olomouc | Kino Metropol, vstupenky on-line koupit zde

Ostrava | Dům kultury města Ostravy, vstupenky on-line koupit zde

Uherské Hradiště | Kino Hvězda, vstupenky on-line koupit zde

České Budejovice | CineStar, vstupenky on line zde

Hradec Králové | CineStar, vstupenky on line zde

Jihlava | CineStar, vstupenky on line zde

Liberec | CineStar, vstupenky on line zde

Mladá Boleslav | CineStar, vstupenky on line zde

Olomouc | CineStar, vstupenky on line zde

Opava | CineStar, vstupenky on line zde

Ostrava | CineStar, vstupenky on line zde

Pardubice | CineStar, vstupenky on line zde

Plzeň | CineStar, vstupenky on line zde

Praha – Anděl | CineStar, vstupenky on line zde

Praha – Černý Most | CineStar, vstupenky on line zde

Slovensko:

Bratislava | Divadlo Aréna

Vstupenky na pokladnách participujících kin a online prostřednictvím webových stránek kin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient