SVS pozastavila zásilku pangase z Vietnamu, obsahoval příliš vody

SVS pozastavila zásilku pangase z Vietnamu, obsahoval příliš vody

Mražené rybí výrobky jsou dlouhodobě jednou z nejvíce problémových komodit z hlediska klamání spotřebitele. Jako další aktuální případ lze uvést zásilku téměř 48 tun pangase z Vietnamu, jejichž distribuci v těchto dnech Státní veterinární správa (SVS) pozastavila. Laboratorním vyšetřením bylo zjištěno, že hodnota obsahu rybího masa a hodnota bílkoviny neodpovídá deklaraci na obalech. Dovozci zároveň hrozí za porušení zákona o potravinách pokuta do výše 50 mil. korun.

Identifikace výrobku:

Název:                        Pangas dolnooký (Pangasius hypophthalmus), filety bez kůže, s přidanou vodou, glazované

Země původu:            Vietnam

Dovozce:                    Animalco, a. s.

Množství:                    47 500 kg, balení po 1kg/5 kg
Výrobce přiznal 10 % vody ve formě glazury, výrobek jí však obsahoval 40 %. Jinými slovy, namísto deklarovaných 15 g bílkovin ve 100 g jich výrobek obsahoval pouze 10 g.

Pokud jsou ryby tzv. „glazované“ vodou, což má chránit rybí maso před vysušením mrazem, musí být na obale uveden údaj o čisté hmotnosti, tj. hmotnosti bez glazury. Jestliže byla do ryby přidaná voda, musí být tento údaj uveden na informacích o složení na obale výrobku. Pokud ovšem množství přidané vody přesáhne 5 procent hmotnosti, musí být údaj o vodě přidané do výrobku uveden v jeho názvu.

SVS se podařilo zásilku pozastavit ještě před uvolněním na trh, čímž se opět potvrdilo, že státní veterinární dozor hraje při ochraně spotřebitele důležitou roli.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient