Výstava Sportu zdar!

Výstava Sportu zdar! v DOXu mapuje sport ve výtvarném umění od roku 1945 do současnosti

Výstava SPORTU ZDAR! v Centru současného umění DOX představuje díla a projekty více než šesti desítek českých umělců, které odrážejí vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti. Vedle maleb, kreseb, grafik a fotografií jsou představeny i koláže, sochy či instalace známých i méně známých tvůrců.

SPORTU ZDAR! / 24. 6. – 10. 10. 2016

Nejrozsáhlejší výstavní projekt se sportovní tématikou, jaký se kdy v České republice uskutečnil, je volně inspirován knihou Sport je umění Petra Volfa, který je spolu s Leošem Válkou jedním z kurátorů expozice.

„Po druhé světové válce se sport stal všeobecně rozšířeným fenoménem, který se postupně proměňuje,“ říká Petr Volf. „Sportuje se nejenom pro radost, ale sport se stává také ideologickým nástrojem a dochází k jeho komercializaci. Umělci tyto proměny sledovali ve větší míře, než by se to na první pohled možná zdálo. Zaměřili jsme se na tvorbu zobrazující sport jako čiré potěšení či výkon (Vojtěch Adamec, Ivan Komárek, Alena Kučerová), poukazující na jeho paradoxy (Ondřej Kohout, Kamera Skura) nebo bizarnost (Jiří Načeradský, Martin Velíšek).“

Pro kurátory byla rozhodující nikoliv proslulost umělce, ale kvalita díla. Do výběru zahrnuli také tvorbu zachycující sportoviště, stadiony, arény, kurty nebo sportovní náčiní. „Kladli jsme důraz na umělce, pro něž se sport nestal ojedinělým pokusem, ale v průběhu své tvorby se k němu vraceli (jako třeba Ondřej Kohout, Kamil Lhoták, Tomáš Měšťánek, Theodor Pištěk, Michael Rittstein, Jiří Sozanský), nebo vytvořili jednorázově zajímavý cyklus (kupříkladu Pavel Brázda, Stanislav Diviš, Roman Franta, Jiří David, Linda Pelclová, Iveta Pilařová, František Skála).“

Výstava ve svém úvodu představuje díla tří členů Skupiny 42. Kamil Lhoták a Bohumír Matal malovali už od čtyřicátých let obrazy s motivy cyklistů soupeřících na dráze i na silnici. Jiří Kolář je zastoupen kolážemi atletů či gymnastů a plakáty k Mistrovství světa ve fotbale 1982 a tenisovému grandslamovému turnaji Rolland Garos v Paříži 1986. Dalším zásadním bodem přehlídky jsou velkoformátové obrazy od Jiřího Načeradského, který na přelomu šedesátých a sedmdesátých letech minulého století maloval běžce, cyklisty, fotbalisty nebo krasobruslaře vypjatých pózách s existenciálním podtextem, přičemž vycházel ze snímků uveřejněných v novinách a časopisech.

Důležitou roli v uměleckém ztvárnění sportu sehrály automobilové a motocyklové závody, které fascinovaly řadu autorů. Obrazy ze série Závodníci od malíře Pavla Brázdy svým osobitým rukopisem a barevností předznamenávají pop-art v českém prostředí. Theodor Pištěk dokonce sám úspěšně závodil a jeho hyperrealistické malby vycházejí z dokonalé znalosti prostředí: triptych Sbohem mládí patří k vrcholům jeho tvorby. DOX vystavuje rovněž soudobou instalaci Závod od Tomáše Džadoně a Diega Valentina: sestává z kopie slavné sochy Otakara Švece z dvacátých let (Sluneční paprsek), již dali autoři do souvislosti s reálným motocyklem, takže dochází k překvapivé interpretaci původního díla.

Na přehlídce se objevuje řada tvůrců, kteří sami sportují a nabourávají klišé o umělcích, pro něž je sport jen pošetilou zábavou pro lidi bez fantazie. Vedle zmíněného Theodora Pištěka mezi ně patří například malíř Michael Rittstein(vášnivý plavec), jehož Sportovní epopej – cyklus sedmadvaceti obrazů namalovaný pro londýnskou olympiádu 2012 – je uvedena v Česku poprvé jako celek. Jiří Sozanský, známý svým dlouholetým boxerským zápalem, vystavuje monumentální malby antických arén a bronzové sochy s námětem zápasu, vrhu diskem a oštěpu.Krištof Kintera, běžec a cyklista, spojil šest dekonstruovaných jízdních kol do obří skulptury s názvem Hned tak nepojedem. K vidění jsou sportovní obrazy boxeraRostislava Osičky, který po skončení aktivní kariéry maluje a skládá básně.

Samostatná výstavní sekce se soustřeďuje na atleta Emila Zátopka, jenž patří k nejvýznamnějším vytrvalostním běžcům všech dob a který se stal světově uznávanou sportovní ikonou. Svým přístupem k tréninku předběhl svou dobu. Čtyřnásobného olympijského vítěze z Londýna 1948 a Helsinek 1952 přibližují fotografie ze závodů od legendárního fotografa Václava Chocholy nebo model sochy, jejíž originál stojí ve Zlíně, od sochaře Radima Hankeho.

Výstavu završuje v horním patru „věže“ instalace Superstart od uměleckých skupinKa¬mera Skura a Kunst-Fu, jež měla svou výstavní premiéru v Československém pavilonu na bienále v Benátkách v roce 2003. Umělci vyprávějí příběh o sportu jako svého druhu postmoderním náboženství. Postava visící na kruzích připomíná Ježíše v gymnastickém úboru, jemuž ve dvojí projekci střídavě fandí diváci.

Doprovodný program zahrne kromě komentovaných prohlídek také přednášky, diskuze a kulturně orientační běh Prahou 7.

Projekt probíhá v době konání XXXI. Letních olympijských her v Riu de Janeiru ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Kurátoři: Petr Volf, Leoš Válka

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 24. 6. – 10. 10. 2016

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

Vystavující umělci: Vojtěch Adamec, Alena Anderlová, Vlastimil Beneš, Pavel Brázda, Michal Cihlář, Tomáš Císařovský, Alena Čermáková, David Černý, Jindřich Červenák & Radek Macke, Jiří David, Stanislav Diviš, Tomáš Džadoň & Diego Valentino, Rudolf Fila, Zdeněk Filip, Roman Franta, Radim Hanke, Leo Haas, Petr Holub, Václav Chochola, Karel Jerie, Ellen Jilemnická, Kamera Skura & Kunst-fu, Krištof Kintera, Lenka Klodová, Ondřej Kohout, Jiří Kolář, Radomír Kolář, Ivan Komárek, Ondřej Kopal, Petr Kožíšek, Alena Kučerová, Kamil Lhoták, Zdeněk Lhoták, Václav Machač, Bohumír Matal, František Matoušek, Tomáš Měšťánek, Milan Mikuláštík, Jiří Načeradský, Zdeněk Němeček, Marcel Niederle, Milena Průžková Olivová, Rostislav Osička, Michal Pěchouček, Linda Pelclová, Iveta Pilařová, Theodor Pištěk, Martin Reiner, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, František Skála, František Antonín Skála, Jiří Sozanský, Jiří Surůvka, Barbora Šlapetová, Filip Turek, David Vávra, Martin Velíšek, Jiří Votruba.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

28. července, 18:00

Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Petrem Volfem

27. srpna, 14:00

Běhu zdar – kulturně orientační běh Prahou 7

7. září, 18:00

Sportovec a totalita – příběh Emila Zátopka – debata Františka Koláře, Pavla Kosatíka a Petra Volfa

1. října, 15:30

Architektura sportovišť – přednáška Markéty Svobodové v rámci Dne architektury

Kontakt pro média

Zuzana Masná

+420 295 568 102, +420 775 442 362

zuzana@dox.cz

Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevřeno: Po 10-18, Út zavřeno, St a Pá 11-19, Čt 11 – 21, So-Ne 10-18. Prostory Centra DOX jsou bezbariérové.

Mediální partneři výstavy: RailReklam, Radio 1

Partneři Centra DOX: Hlavní město Praha, Metrostav, MK ČR, Premiant City Tour s.r.o.

Mediální partneři Centra DOX: Hospodářské noviny, RESPEKT, Art&Antiques, České noviny.cz, Prague Events Calendar

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient