Začíná topná sezona: Zahřejeme se letos levněji?

Venkovní teploměr pomalu klesá k nule, a proto kdejaká domácnost již alespoň trochu ovlažila radiátory topení. Přestože Češi prý patří k největším energetickým šetřílkům v Evropě, náklady na topení nejsou zrovna malé. Zemním plynem topí kolem 1,5 milionu domácností, a proto jeho aktuální cena není zrovna zanedbatelná. Zdá se vám, že platíte za plyn příliš mnoho? Popřemýšlejte o změně dodavatele, právě teď máte nejvyšší čas. A nebo hledáte tipy, jak co nejvíce za energie ušetřit a zbytečně neplýtvat? Určitě existují všeobecná pravidla, jimiž je v každém případě dobré se řídit a vždy mějte na paměti, že halíře dělají talíře. Utěsněná okna, zateplení budovy, krátké intenzivní větrání,… to vše se odrazí ve výsledném ročním vyúčtování. Ne zrovna málo můžete také ušetřitpřechodem k levnějšímu dodavateli plynu. Ovšem pozor, abyste neudělali chybu. Jak vlastně poznat, který je ten levnější? Reklamní slogany na vás útočí ze všech stran a všude se to hemží jen samými procenty. Nejprve si zkontrolujte jaký druh smlouvy máte a jaká se k ní váže výpovědní lhůta.

Chcete změnit dodavatele plynu?

Při výběru nového dodavatele plynu nehleďte jen na cenovou nabídku, ale porovnejte i obchodní podmínky. Sledujte i to, zda má společnost zákaznické centrum, funkční kontakty a jaká je jeho pověst. Změna dodavatele je sice ze zákona bezplatná, někteří dodavatelé však vybírají tzv. aktivační poplatek za zprostředkování. Pokud se podíváte na webové stránky některých distributorů a chcete nalézt ceník plynu, narazíte na časově velmi náročný úkol. Základní informace, která zajímá každého spotřebitele je schovaná v různých akčních nabídkách, kalkulačkách, bonusech a doplňkových službách. Dávno už neplatí, že co dodavatel to jeden tarif, a tak u dominantních dodavatelů si může spotřebitel vybrat hned z několika produktů zemního plynu. Ty se navzájem liší nejen cenou a obchodními podmínkami, ale rovněž typem smlouvy a přidruženými bonusy. Jestliže plynem topíte a platba za něj tvoří výraznou část rodinného rozpočtu, může vás ochránit fixace ceny.

Zaskočil vás nedoplatek?

V každodenním režimu chodu domácnosti často ani nepostřehnete maličkosti, které ovlivňují cenu plynu. Pokud se ani jednou za měsíc nepodíváte na plynoměr a nejste průběžně v obraze o spotřebě, může vás faktura s ročním vyúčtováním skutečně zaskočit. Pokud doma topíte pomocí plynového kotle a zároveň ohříváte teplou vodu, může částka dosahovat až několik tisíc korun. Pak nezbývá, než sáhnout na úspory a nedoplatek v termínu uhradit. Co ale podniknout v případě, když je domácí pokladnička prázdná? V této situaci přichází na řadu půjčka, která je jediným efektivním řešením. Pomoci vám může například půjčka z trafiky, kterou si vyřídíte na internetu za pár minut. Na webových stránkách poskytovatele podáte rychlou online žádost, ta je ihned schválena a vy se okamžitě můžete vydat do nejbližší trafiky pro peníze. Ano, v té trafice, kde si běžně kupujete noviny vám vyplatí hotovost na ruku. Přitom je celá půjčka zdarma, navíc nezaplatíte ani korunu. Splatíte přesně takovou částku, jakou jste si půjčili. K žádosti nemusíte dokládat svůj příjem, ani mít ručitele nebo zastavovat majetek. Půjčka vyplacená v trafice vám pomůže s každým nečekaným výdajem. Po všech stránkách je daleko výhodnější, než dluhy u dodavatelské společnosti, kde riskujete, že vás z důvodu nedoplatku odpojí od distribuční sítě.

Ceny energií klesají

Velmi příjemnou zprávu pro odběratele mají distribuční společnosti, které mohou ovlivnit větší část celkové ceny plynu a od ledna 2016 zlevňují. Dávejte ovšem pozor, sleva je různá a občas se dotýká jen vybraných produktů. Energetické společnosti necílí jen na nové zákazníky, kteří u nich mohou získat okamžitou slevu, ale stále víc a víc se snaží udržet i stávající klienty. Dopátrat se konkrétní částky, která je rozhodujícím ukazatelem pro každého odběratele lze jen těžko. V průměru dodavatelé zlevňují o pět až deset procent, což způsobil jednak dlouhodobý pokles ceny ropy, která v konečném výsledku ovlivňuje i cenu zemního plynu a také relativně teplá loňská zima. Zásoby zemního plynu z roku 2015 se nestačily vyčerpat, takže není důvod cenu navyšovat. Úspora v rodinném domě vytápěném zemním plynem může být tedy značná.

S porovnáním ceny jednotlivých distributorů plynu vám pomůžou i nejrůznější nezávislé kalkulačky energií na internetu, zahrnují pouze prověřené a spolehlivé dodavatele. Kdo víc ví, více získá, vždyť klíčem k úspoře je hlavně dostatek informací. Nedoplatky vždy řešte včas. Dluhy u energetických firem a nebo zaplacení nedoplatku po termínu splatnosti vás může dovést až do evidence registru dlužníků, která vám případně zkomplikuje život při žádosti o půjčku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient