Zlato opět stát hlavní rezervní měnou?

Zlato opět stát hlavní rezervní měnou?

Může se zlato opět stát hlavní rezervní měnou světa? Tuto otázku si klade stále víc ekonomů a byznysmenů, napsal informační portál Zlato.cz. Současně citoval nedávný výrok mexického miliardáře Priceho, že „vlády po celém světě se uchýlí ke zlatu, aby udržely mezinárodní obchod v chodu“, a dal prostor k vyjádření tuzemským analytikům a ekonomům.

„Zlato je cesta zpět,“ reagoval pro portál lektor Unicorn College a hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj ale zlato v rezervách centrálních bank zůstane pravděpodobně ještě dlouho.

„Co by se muselo stát, aby k něčemu takovému došlo? Například hyperinflace,“usoudil David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. „Zlato by se rezervním aktivem stalo jen v případě vážné ztráty důvěry společnosti v peníze,“ dodal šéfekonom Monety Money Bank Petr Gapko. Také Patrik Hudec z investiční společnosti Generali Investments si myslí, že zlato už se rezervní měnou nestane.

„I přesto, že drtivá většina institucionálních analytiků tvrdí, že návrat ke zlatému standardu je nereálný, zdá se, že opak bude pravdou. Se zlatem se totiž počítá jakožto s páteří nové rezervní měny,“ poznamenal hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek. Připomněl, že východ pod vedením Číny se už stal iniciátorem tohoto procesu. Rekordní nákupy zlata Číny, Ruska a Indie v posledních pěti letech, ale také založení a zahájení provozu Asijské banky pro investice do infrastruktury letos v lednu, jsou silnými signály, že tento proces již začal. Ztráta kredibility nebo úplné selhání západních centrálních bank podle Maráška povede k hledání alternativy, jak „ukotvit“ dluhovou megabublinu a najít opět poctivou formu peněz.„Právě nové praktiky a experimenty centrálních bank jako je právě kvantitativní uvolňování, ale také záporné úrokové sazby, či kontinuální měnové intervence, mohou už velmi brzy způsobit ztrátu kredibility těchto institucí,“ varoval analytik.

Peníze, které centrální banky tisknou, nejdou do ekonomiky, ale zůstávají na účtech centrálních bank. Jinými slovy, centrální banka převzala roli mezibankovního systému, konstatoval portál Zlato.cz. Banky nejsou schopny dostat nové peníze do ekonomiky prostřednictvím nadměrného úvěrování i díky regulaci. Ta se navíc zpřísňuje, připomněl.

INFORMACE PRO EDITORY:

Akciová společnost Zlato byla založena v roce 2015. Firma byla zapsána do Obchodního rejstříku České republiky 15. září 2015 pod identifikačním číslem 044 03 231. Základní kapitál společnosti je 10 milionů korun.

KONTAKT PRO MÉDIA:

Spindoctors s.r.o.

Agentura Spindoctors mediálně zastupuje Zlato a.s.

Mobil: 606 028 813

Email: info@spindoctors.cz

Web: www.spindoctors.cz

Zlato a.s.

Ovocný trh 572/11, Staré Město, 110 00 Praha 1

Bezplatná linka: 800 585 585

Mobil: 775 425 228

Fax: 224 282 281

E-mail: info@zlato.cz

Web: www.zlato.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient