Až 94% žen v České republice nakupuje „pilulku po“ bez partnera!

Až 94% žen v České republice nakupuje „pilulku po“ bez partnera!

V dnešní době si ženy o svém životě rozhodují samy, chtějí procestovat co nejvíce zajímavých míst, chtějí se bavit, navštěvovat divadla a koncerty, sportovat, objevovat nové restaurace a tak dále. Ale pro každou ženu je v určitém věku nejdůležitější mít tohle všechno s kým sdílet a mít vedle sebe rovnocenného partnera, se kterým jednou budou chtít mít děti. Ty ale společně „plánují“ až ve chvíli, kdy ví, že jim mohou zajistit dobré zázemí. Ale ne vždy běží život podle tohoto scénáře a někdy nás dokáže zaskočit. Až 87% žen uvádí, že použily nějakou antikoncepční ochranu, která selhala.

Naštěstí nějakou dobu již existuje řešení: Escapelle a Postinor, tzv. „pilulky po“, které při užití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejdou otěhotnění. Díky nim mají uživatelky 99 % jistotu, že neotěhotní.

Společnost Gedeon Richter si nechala agenturou Millward Brown zpracovat průzkum v 15 zemích včetně České republiky, který se zabýval tím, jaké je povědomí o „pilulkách po“ a jak se nejenom k nim, ale obecně k antikoncepci, dnes lidé staví. Výsledky průzkumu vyvrací mnohé zažité nepravdivosti. Patříte také mezi ty, kteří si jako uživatelku těchto pilulek představují mladou, bezstarostnou a nezadanou ženu, která praktikuje sex bez přemýšlení? Omyl. Z dotazovaných žen celých 87% uvedlo, že použily nějakou antikoncepční ochranu, která bohužel selhala. Jen 37% z nich bylo nezadaných, 42% z nich už mělo děti a 67% z nich bylo starších 25 let.

Je zajímavé, že 6 z 10 žen uvedlo, že antikoncepce je společnou odpovědností muže a ženy. Přitom ale 72% žen v průměru ze všech zemí odpovědělo, že v případě selhání antikoncepce by „pilulku po“ zakoupilo v lékárně samo a jen 16% z nich by šlo s partnerem. České ženy se tomuto průměru docela vymykají. Do lékárny by si pro “pilulku po” šlo samo neuvěřitelných 94%, což je nejvíce ze všech 15 zemí, a jen 5% z nich by šlo s partnerem!

Každému může selhat antikoncepční metoda bez ohledu na jeho sexuální chování nebo rodinný stav. 1?3 žen uvedla, že již mají zkušenosti se selháním kondomu, či jiných méně bezpečných metod antikoncepce (přerušovaná soulož, plodné/neplodné dny), ale „pilulku po“ má doma v rezervě jen 15% z nich.

„Pohotovostní antikoncepce je vhodná pro většinu žen. Jen v případě, že žena trpí nějakou závažnou chorobou, v minulosti prodělala mimoděložní těhotenství nebo dříve po použití hormonální antikoncepce měla nějakou alergickou reakci, bylo by dobré konzultovat použití tabletky se svým gynekologem,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice U Apolináře.

Velká Británie, Španělsko, Rusko, Vietnam, Rakousko a Česká republika. Ve které z těchto zemí mají ženy sex nejčastěji? Z průzkumu, který společnost Gedeon Richter realizovala v minulé vlně dotazování, vyplynulo, že nejčastěji mají sex Rusky, a to 2,6x týdně, Španělky hned za nimi 2,1x týdně. Ženy ve Velké Británii 1,7x týdně, Rakušanky a Vietnamky jsou o něco více sexuálně aktivní, a to 1,8x a 1,9x týdně. Češky mají pohlavní styk stejně často jako Vietnamky – 1,9x týdně.

„Stalo se to asi před dvěma měsíci. Z práce jsem odešla docela pozdě, až okolo půl sedmé večer, na únor bylo docela hezké počasí, a tak jsem si řekla, že nepojedu rovnou domů, ale zajdu se projít po městě. Cestou koukám do výloh obchodů a najednou za sebou slyším „Ahoj Evi!“, byl to můj bývalý přítel. Nerozešli jsme se ve zlém, a tak proč nezajít na skleničku. Nakonec jsme skončili u mě doma a byl z toho krásný večer, který se samozřejmě neobešel bez sexu. Bohužel jsem v té době nepoužívala hormonální antikoncepci a kondom, který jsem měla doma delší dobu, nevydržel. Nemohla jsem dospat, prošmejdila jsem po internetu všechny možnosti a hned v osm ráno jsem byla v nejbližší lékárně pro „pilulku po“. Příště budu víc opatrná, protože za ty starosti to nestojí,“ říká Eva.

Společnost Gedeon Richter se v maximální možné míře snaží napomoci ženám zmenšit rizika po nechráněném sexu. Na webových stránkách www.escapelle.cznajdou ženy seznam lékáren, kde pilulky dostanou, a také kalkulačku výpočtu, kolik pro možnost využít Escapelle ještě zbývá. Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin.Pohotovostní antikoncepce je dostupná bez lékařského předpisu a nyní již také bez osobního dokladu. Na www.escapelle.cz najdou ženy i poradnu, kde jim odborník z řad gynekologů pomůže s jejich problémem.

O společnosti Gedeon Richter

Gedeon Richter je panevropská farmaceutická společnost se sídlem v Maďarsku, specializovaná na vývoj inovativních produktů, zaměřuje se zejména na sféru gynekologie. Z Maďarska řízené nadnárodní aktivity jsou vertikálně integrované a zahrnují farmaceutickou výrobu, výzkum a vývoj, prodej a marketing. Cílem společnosti Gedeon Richter je pomoci veřejnosti v boji s nemocemi prostřednictvím kvalitních léčiv a tím přispět ke zlepšení kvality lidského života. Speciální oblastí aktivit firmy je oblast ženského zdraví, ve které zaujímá jedno z předních míst v České republice i ve světě. V České republice, resp. v Československu, působí od roku 1956. Více než 110 let zkušeností v gynekologii s pohotovostní antikoncepcí ve více než 100 zemích pomohlo společnosti Gedeon Richter porozumět potřebám žen.

O provedeném průzkumu a společnosti Millward Brown

Agentura Millward Brown provedla výzkum ve 15 zemích, kromě České republiky například na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Španělsku a dalších. Průzkumu se zúčastnilo téměř 7000 žen. Millward Brown je jednou z předních světových agentur zabývající se výzkumem trhu. Vznikla v roce 1973 v Anglii a nyní působí v 50 zemích světa, kde má 77 poboček a tento počet neustále roste. Je součástí holdingu WPP.

Kontakt pro média:

Petra Miterová

Neopublic Porter Novelli

e-mail: petra.miterova@neopublic.cz

tel.: 731 475 481

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient