České kulturní dědictví se prezentuje v UNESCU Centru světového dědictví v Paříži

Dne 5. 9. 2016 se otevírá ojedinělá výstava českých památek v budově ředitelství UNESCO v Paříži. Mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha v jeho jubilejním 10. ročníku pořádá tuto výstavu s názvem Památky mé země, s podtitulem Hravý architekt – Památky očima dětí ve spolupráci s UNESCO Centrem světového dědictví, na základě partnerství těchto dvou institucí uzavřeného v minulém roce jako výsledek dlouhodobé spolupráce.

dav

Výstava představuje odborníkům, pracovníkům světové organizace UNESCO a veřejnosti památky České republiky, jak ty zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, tak i další památky, včetně těch uvedených na indikativním seznamu pro navržení k zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO. Památky jsou prezentovány prostřednictvím více než 18 modelů a artefaktů, velkoplošných fotografií a videí. Návštěvníci tedy mohou spatřit například model zámku Litomyšl nebo vily Tugendhat v Brně, ale i kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech od slovinského architekta Jože Plečnika nebo Müllerovy vily ve Střešovicích od architekta Adolfa Loose a mnoho dalších. Celá výstava je podpořena krásnými fotografiemi a filmy o celé České republice od CzechTourism.

Organizátor tak reaguje na mnohá přání prezentovat soubor překrásných míst České republiky. V uplynulých letech se festival Architecture Week Praha zabýval hlavně památkami, nejen těmi českými. A tak je tato výstava logickým pokračováním a i vyvrcholením spolupráce s kraji a městy České republiky, stejně tak s organizací UNESCO, která minulé ročníky festivalu zaštiťovala.

dav

Jedná se tedy o jakési přenesení výstav organizovaných festivalem Architecture Week Praha v letech 2013, 2014 a 2015, které představily alespoň zlomek kulturního bohatství České republiky skýtající na 40 000 nemovitých kulturních památek.

Prezentován je také mezinárodní vzdělávací výtvarně-architektonický projekt s názvem „Hravý architekt“, který se v roce 2016 koná již počtvrté. Expozice představuje výsledky projektu, v němž prostřednictvím dětských kreseb ukazujeme významné památky a zajímavá místa z mnoha měst České republiky. Náplň výstavy tvoří originály obrázků, které děti malovaly na téma „památky mého kraje a mé země“.

Tato výstava Vás seznámí i s pracemi dětí z mezinárodní části projektu Hravý architekt, které se v roce 2015 zúčastnilo 26 škol z 18 zemí z celého světa, prezentující například architektonické dědictví Peru, Brazílie, Itálie, Izraele, Číny a dalších.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient