Čeští Vizionáři roku 2016 kontrolují stavby

Ocenění Vizionář 2016, za nejzajímavější českou inovativní službu ve stavebnictví, získala minulý týden společnost CheckTerra s.r.o. za službu CheckPhoto a 3D prohlížečku CheckGIS. Tyto produkty umožňují denně dokumentovat staveniště umístěné kdekoliv na světe, a to bez fyzické účasti specialistů na místě. Tato inovace umožňuje efektivně řídit a kontrolovat průběh stavby všem zainteresovaným osobám ve srozumitelné podobě. Díky tomu se informace a data „neztrácejí v překladu“ a i laik se snadno (ve 3D) může přesvědčit, zda-li se na stavbě děje to, co má. Služba umožňuje i realizaci rozvojových projektů v nepřístupných nebo nebezpečných lokalitách, kam by se odborník běžně nedostal.

Služba CheckPhoto umožňuje sběr dat ze staveniště z pouhých fotek, ve vysokém detailu a bez účasti specialisty přímo na místě. Ke sběru dat stačí pouze běžně dostupný fotoaparát a krátké zaškolení uživatele. Následující proces je pak zcela automatický – fotky se nahrají přes internet do společnosti CheckTerra, tým specialistů fotky zpracuje a vytvoří požadovaný výstup, který je odeslán zpět zákazníkovi. „Naším cílem bylo vytvořit jednoduchou službu dostupnou i pro neodborníky, kteří tak budou moci podrobně dokumentovat na stavbě každý detail ve vysoké přesnosti, aniž by byli odkázáni na specialisty. Mnohdy není čas na něj čekat, či ani není v jeho silách vše zdokumentovat. Nehledě na fakt, že do nebezpečných oblastí se ani nedostane“ řekl Vít Maršálek, vizionář společnosti CheckTerra.

3D prohlížečka CheckGIS pak umožňuje veškeré výstupy ze služby CheckPhoto (zejména ortofotomapu a 3D model staveniště) zobrazit v uživatelsky příjemné podobě. „Našim cílem bylo vytvořit maximálně jednoduchou prohlížečku 2D a 3D dat, která skvělá a informačně hodnotná 3D data zpřístupní i laikům“ uvedl dále Vít Maršálek.

Titul Vizionář roku 2016 předal firmě CheckTerra Ing. Petr Křižan, ředitel mezinárodních vztahů České exportní banky (ČEB) a hned na pódiu dostal od Víta Maršálka doporučení na používání služeb CheckPhoto a CheckGIS v ČEB pro lepší kontrolu financování projektů v zahraničí. Toto řešení aktuálně zvažuje nasadit Evropská rozvojová banka (EBRD) pro kontrolu svých projektů, které tak budou efektivněji kontrolované a financované, jak k tomu uvedla Nobuko Ichikawa, hlavní poradkyně pro životní prostřední v EBRD: „Měsíčně dostávám od našich expertů ze staveb sto stránkové dokumenty doprovázené tisíci fotkami. Já jsem ale bankéřka, nikoliv stavební inženýr a je pro mě obtížné se v těchto dokumentech zorientovat a porozumět jim. Přesto na základě těchto informací musím rozhodovat o proplácení peněz. Řešení společnosti CheckTerra je perfektní. Umožňuje mi udělat si o situaci na stavbě detailní představu velmi jednoduchou formou, které rozumím.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient