Chraňte sebe i své okolí! Antigenní testy zvládnete použít i doma

Na počátku roku 2020 již celý svět věděl, že se v Číně objevil nový nebezpečný koronavirus. Rychlost, jakou se zvládl rozšířit po celém světě, však zaskočila nejen laiky, ale i mnohé odborníky. Vysoká infekčnost, častý těžký průběh choroby a značná smrtnost udělaly z covidu-19 globální hrozbu. Většina států včetně České republiky proto vyhlásila již v prvním čtvrtletí stav nouze nebo jeho obdobu odpovídající právnímu řádu konkrétní země.

Antigenní testy výrazně usnadňují diagnostiku. Jsou proto jednou z hlavních zbraní proti pandemii

Omezení, která byla kvůli koronaviru nastolena, nemají v novodobé historii obdoby. Na počátku celou situaci komplikovalo, že proti novému onemocnění nebyly k dispozici žádné účinné léky. Příznaky koronaviru jsou navíc snadno zaměnitelné s mnoha jinými a zcela běžnými chorobami. Většina z nich se podobá chřipce nebo obyčejnému nachlazení. Ztráta čichu, která je pro covid-19 typická, se neobjevuje u všech pacientů. V prvních měsících navíc byla obtížná a zdlouhavá i diagnostika. Země, ve kterých se koronavirus vyskytl, se proto primárně snažily izolovat jeho ohniska, kvůli zamezení šíření ze zahraničí se celosvětově téměř nepropustně uzavřely hranice. Ruku v ruce s těmito opatřeními šlo i drastické omezení mezilidských kontaktů. Režim se začal uvolňovat až ve chvíli, kdy se začalo s PCR testováním, díky kterému je možné spolehlivě odhalit infikované osoby. Nevýhodou této metody je však nutnost vyhodnocování vzorků ve specializovaných laboratořích. Do popředí zájmu se proto dostaly i antigenní testy, které jsou sice méně citlivé, dokáží však výsledek zobrazit během několika málo minut.

Zodpovědní lidé si dělají antigenní testy před návštěvou u prarodičů i večírkem s přáteli

Očkování sice chrání před těžkým průběhem covidu, nakažení a přenosu nových mutací ale zcela zabránit nedokáže. To samé platí i pro protilátky po prodělání nemoci. Nechcete-li vystavit riziku lidi, se kterými přicházíte do kontaktu, měli byste se otestovat vždy, když se necítíte dobře. Testovací centra jsou však značně vytížená, výsledek proto můžete dostat až za 48 hodin. Počet PCR testů, které hradí pojišťovna, je navíc omezen. Ti, kteří žijí v menší obci, se zase musí dojet otestovat do některého z okolních měst, což může znamenat značnou časovou ztrátu a další finanční náklady. Možná se dokonce bojíte, že byste mohli při čekání ve frontě přijít do kontaktu s nakaženým. Naštěstí je tu snadné řešení. Jsou jím antigenní testy. Ty by měl mít dnes doma každý. Otestovat se antigenním testem je totiž vhodné, i když se cítíte naprosto zdrávi, ale máte se sejít s kýmkoli z ohrožené skupiny. Do té patří senioři, lidé s poruchami imunity, se silnou nadváhou a mnozí další. Vhodné je používat antigenní testy i v případě, kdy se chystáte do společnosti nebo třeba na setkání s rodinou.

Necítíte se ve své kůži? Antigenní testy pomohou odhalit, jestli není na vině koronavirus

Mutace omikron, která v České republice momentálně dominuje, má sice podle dosavadních poznatků nižší riziko těžkého průběhu, rozhodně byste ji však neměli podceňovat. Je výrazně nakažlivější než předchozí varianty, ke ztrátě čichu u ní navíc v podstatě nedochází. Snadno ji proto zaměníte s nachlazením, rýmou nebo chřipkou. Každý by proto měl mít doma antigenní testy, které může použít, kdykoli se po ránu necítí dobře. Mějte na paměti, že prevence pomáhá zpomalit tempo šíření nákazy a brání zahlcení nemocnic, které nemohou v případě, kdy jsou zcela naplněny covidovými pacienty, věnovat dostatek péče ostatním a často musí odkládat plánované operace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient