ČOI zajistila rekordní množství padělků na tržnici Dragoun

ČOI zajistila rekordní množství padělků na tržnici Dragoun

Zamčením inspektora České obchodní inspekce ve skladu s padělky vyvrcholila série kontrolních akcí zaměřených na prodej, nabídku a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Česká obchodní inspekce kontroly provedla za asistence cizinecké policie KŘP Karlovarského kraje. „Historicky největší množství falz na tržnici Dragoun se podařilo České obchodní inspekci odhalit díky výměně inspektorů mezi regiony. Jsem rád, že tato spolupráce napříč regiony funguje. Trhovci tvář německy hovořícího inspektora neznali a do poslední chvíle měli pocit, že s nimi hovoří běžný německý turista. Podobné akce mají smysl a Česká obchodní inspekce v nich hodlá pokračovat,“ dodává ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

 

Celkově bylo provedeno 19 kontrol, za zjištěné nedostatky bylo uloženo 7 pokut příkazem na místě v celkové výši 34 000 Kč a jedna pokuta příkazem na místě ve výši 4000 Kč bude uložena. 11 případů bude řešeno ve správním řízení. Zajištěno bylo cca 7000 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, jejichž hodnota přepočtená na hodnotu originálu dosahuje 93 milionů Kč. Podobný úlovek inspektorát ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj již dlouho nepamatuje. (Naposledy byl na tržnici Dragoun zabaven větší počet falzifikátů v září 2014, kdy bylo zabaveno cca 3100 kusů falz, jednalo se především o textil značek Nike, Adidas, Lacoste a kdy hodnota originálu činila cca 8 milionů Kč.)

 

K sobotní kontrole se váže i situace, kdy inspektor hovořící německy a koupěchtivý značkové kabelky, byl nakonec obchodníkem vzat do zmíněného skladu. Při zmatku, který nastal na tržnici v souvislosti s přítomností pracovníků ČOI a Policie ČR, kdy prodávající začali stánky zavírat, jeden z obchodníků uzavřel ve skladu také inspektora vydávajícího se za německy hovořícího turistu. Zhruba po hodině se podařilo stánek otevřít, avšak ne samotných obchodníkem, ale přizvanou osobou z protějšího obchodního centra.

 

Akce byly provedeny v následujících lokalitách:

 

  • Tržnice Sv. Kateřina (26. 5. 2016)

 

Celkem bylo provedeno 7 kontrol, z toho 5 osob známých, 1 neznámá a jedna bude dohledána prostřednictví správce tržnice. V rámci kontrolní činnosti bylo zajištěno 174 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví v hodnotě originálu cca 400 000 Kč. Jeden případ s méně závažnými nedostatky byl řešen uložením pokuty příkazem na místě ve výši 4000 Kč, ostatních 6 případů bude řešeno ve správním řízení.

 

  • Tržnice Potůčky (26. 5. 2016)

 

V rámci dvou kontrol bylo zajištěno 21 kusů textilních výrobků a výrobků péče o tělo v hodnotě originálu cca 50 000 Kč. Jeden případ byl řešen uložením pokuty příkazem na místě ve výši 5000 Kč a druhý bude řešen ve správním řízení.

 

  • Tržnice Sv. Kateřina (27. 5. 2016)

 

Provedeno bylo celkem 5 kontrol,  z toho v 1 případě se jednalo o osobu neznámou a 4 osoby známé. Ve dvou případech bylo méně závažné zjištění řešeno uložením pokuty příkazem na místě a to po 5000 Kč. V jednom případě bude uložena pokuta příkazem na místě ve výši 4000 Kč v rámci došetření. A  dva případy budou řešeny ve správním řízení. Celkem bylo zajištěno 42 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví v hodnotě originálu cca 173 tisíc Kč.

 

  • Tržnice Dragoun v Chebu (28. 5. 2016)

 

Celkem bylo provedeno 5 kontrol, v rámci kterých bylo zjištěno skladování kolem 6700 kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví světoznámých značek jako Louis Vuitton, Burberry, Prada, Michael Kors, Breitling, Rolex, Vacheron Constantin, Franck Muller a další. Především se jedná o hodinky (na 700 kusů), kabelky, šátky, opasky, peněženky, brýle a další v hodnotě originálu přesahující 92 milionů Kč. Tři méně závažné případy byly řešeny uložením pokuty příkazem namístě (vždy ve výši 5000 Kč), další dva případy budou řešeny ve správním řízení.

 

Závěr

Suma 93 milionů Kč (vyčísleno v hodnotách originálů) se vyšplhala na takto vysoké číslo především díky zajištěnému zboží, které bylo nalezeno za falešnou výstavní stěnou a za falešnou stěnou ve stánku na tržnici Dragoun, kam se dostal inspektor, protože prodejci do poslední chvíle netušili, že se jedná o inspektora ČOI. Při této akci byl požádán o spolupráci inspektorát Ústecký a Liberecký z důvodu neznámých tváří a tento krok se ukázal později jako dobře zacílený. Inspektor z jiného regionu navíc působil věrohodně i díky komunikaci v německém jazyce. Výsledek akce je důkazem, že takový model kontroly má svůj smysl a Česká obchodní inspekce v podobných typech kontrol hodlá pokračovat i v budoucnu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient