Dětská houpačka může způsobit pád dítěte

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje hračky a výrobky určené dětem.  Při své činnosti zjistila, že na trhu v České republice je v nabídce houpačka, která může při běžném používání způsobit pád dítěte směrem dozadu a kovová konstrukce stříšky může dítě uhodit v oblasti krku a hlavy. Jedná se o zahradní dětskou houpačku Beruška, na kterou inspektoři ČOI uložili ochranná opatření spočívající v zákazu prodeje výrobků a stažení z distribuce. Dále byla hračka zveřejněna v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX.  

 

Zahradní dětská houpačka Beruška:

Značka:                                                Kinder Hollywoodschaukel Rot, Beetle

Typ/číslo modelu:                           Art.Nr.:100081;E/05

Popis výrobku na obalu:               DEUBA GmbH, Saarbrücker, Germany,

Kinder Hollywoodschaukel, ROT, BEETLE, art.Nr. 100081

Značka shody:                                  CE uvedeno na obalu i návodu k výrobku

 

 

houpačka

Fotografie výrobku

 

ČOI kontrolovala výrobek určený pro děti. Jednalo se o zahradní houpačku s trubkovou konstrukcí se sedátkem a stříškou zhotovenou z barevné tkaniny z umělých vláken. Na sedátku v místě opěrek jsou jako podhlavníky přišity dvě berušky. Sedátko je doplněno textilním popruhem s plastovými přezkami. Stříšku je možné naklonit do libovolného úhlu pomocí nastavovacích šroubů.   

Příčina nebezpečnosti

Pracovníci zkušební laboratoře provedli zkoušky stability, kdy byla houpačka zatížená podle harmonizované normy ČSN EN 71:8. Z výsledků zkoušek vyplynulo, že houpačka se již po dosažení 27° vychýlení převracela směrem dozadu. Při zkoušení proto nebylo možné dosáhnout normou požadovaných 45°. Výrobek proto nevyhověl požadavku ČSN – Zkoušce stability hraček pro pohybovou aktivitu. V tomto případě hrozí nekontrolovatelný pád dítěte směrem dozadu a kovová konstrukce stříšky může dítě uhodit v oblasti krku a hlavy. Při běžném způsobu použití houpačky dětmi a možném vychýlení houpačky o více než 27° může dojít k závažnému zranění dětí kovovou konstrukcí.

 

1 názor na “Dětská houpačka může způsobit pád dítěte”

  1. Dětské houpačky

    Z těchto houpaček jsem měla kvůli dětem vždycky strach, protože jsem na nich viděla několik pádů. Už jen, že se mohou praštit o bočnice, když jsou uprostřed v pohybu, někam si něco skřípnout nebo jako v tomto případě spadnout a ještě k tomu s houpačkou na sobě. _Nejlepší jsou klasické houpačky na lanech někde pod stromem nebo připevněné na pevné konstrukci. Eliška

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient