Dominikánská republika

Dominikánská republika v karnevalových barvách

Únor se v mnoha zemích po celém světě nese ve znamení populárních karnevalů. Ty dominikánské jsou však výjimečné. Nejen počtem, délkou trvání a nápaditostí kostýmů v jednotlivých regionech, ale také rekordní návštěvností, která se pohybuje přibližně okolo jednoho milionu diváků.

Dominikánské karnevaly jsou nejrozjařenějšími oslavami Dominikánské republiky. Každou únorovou neděli se do ulic La Vega, Santiago, Constanza, Samaná, Higuey, La Romana a mnoha dalších měst vydávají tzv. Kulhaví čerti „Diablos cojuelos“ a jiné karnevalové masky, aby oslavili příchod blížících se Velikonoc a současně připomněli vítězství v bojích za dominikánskou nezávislost. V oblíbeném letovisku Punta Cana mohou zahraniční návštěvníci vidět maškarní průvody v polovině března. Karnevaly poté vrcholí přehlídkou na pobřežní promenádě Santo Dominga.

Oslavy mají v každém regionu svá specifika. Ve většině měst uvidíme Kulhavé čerty, kteří symbolicky pronásledují a „bičují“ přihlížející diváky měchy zvanými „Vejigas“, jež obsahují směs citronové šťávy, popelu a soli, ale používá se i pěna nebo balonky naplněné vodou. V Santo Domingu se některé maškarní skupiny stylizují do role indiánů Taínos, kteří zemi obývali před příjezdem Kryštofa Kolumba.

Vedle hrozivě vyhlížejících masek čertů s obřími rohy a vyceněnými zuby jsou k vidění také alegorické postavy symbolizující nejrůznější zvířata nebo ovoce, např. banány (tzv. Platanuses). Příprava masek je časově velice náročná a vyžaduje značnou dávku kreativity, vždyť nejdůležitější ze všeho je ohromit kolemjdoucí svým kostýmem! Masky jsou výtvorem fantazie a představivosti umělců, září všemi barvami a jsou zdobené množstvím zrcadélek, rolničkami, zvonky, pentlemi, banánovými listy, slámou, kůrou, peřím, skořápkami a podobnými materiály.

Jednoznačně nejnavštěvovanější, nejteatrálnější a nejvíce okázalé jsou karnevaly ve městě La Vega. V Santiago de los Caballeros jsou k vidění tzv. Lechonessymbolizující prasata s ptačím zobákem. V San Pedro de Macorís tančí maškarní skupiny Guloyas na chůdách a v Río San Juan uvidíme kostýmy s mořskou tematikou. V Puerto Plata na severním pobřeží jsou zase k vidění masky Taimácaropředstavující indiánská božstva obyvatel Taínos.

Město Azua proslulo tzv. Maskovaným tancem, při kterém dvanáct tanečníků (šest převlečených za muže a šest za ženy) tančí okolo sloupu se stužkami. Zatímco v Evropě jsou májky spojené s plodností, v Dominikánské republice se jedná výhradně o tanec karnevalový.

Původ karnevalů v Dominikánské republice je třeba hledat už v dobách španělských kolonizátorů okolo roku 1520. Oslavy pak nabyly na popularitě zejména v souvislosti s vlasteneckými boji za získání nezávislosti 27. února 1844.

O Dominikánské republice:

Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku. Zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosua.

Kontakt:

Mgr. Leila Boasier Budecker

Ředitelka pro střední a východní Evropu

Ministerstvo cestovního ruchu / Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Štěpánská 611/14

110 00 Praha 1

Mgr. Simona Juránková

PR oddělení

Telefon:+420 222 231 078

Email: prague@godominicanrepublic.com

Web: www.godominicanrepublic.cz

Facebook: https://www.facebook.com/godominicanrepublic.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient