Isabella J. unesena přímo v Rokoku

Tuto zprávu se dozví její manžel 12. října krátce po začátku představení v 19 hod. a okamžitě se vydá zachránit ji. Na jeho cestě ho bude doprovázet hudba talentovaného českého skladatele J. J. Röslera. V Praze zazněla již v prosinci 1808 při premiéře opery ve Stavovském divadle a nyní mají pražští diváci příležitost zhlédnout ji v unikátním provedení znovu po více než 200 letech.1475132094_11

Komická opera lobkovického kapelníka Jana Josefa Röslera (1771 – 1812) byla zamýšlena jako parodie na tehdejší italskou operu. Chytlavé árie, vtipné provedení plné zvratů, jakož i hodinová délka činí z opery zábavnou podívanou i pro diváka bez jakýchkoliv zkušeností s vážnou hudbou. Hudební znalci pak mohou ocenit vtipné narážky na operní klišé, stylovou interpretaci i originalitu řady prvků Röslerovy kompozice.

Děj opery je klasickým příběhem italské vendetty. Mladý šlechtic z Medana Riccardo přišel o majetek, šlechtickou hodnost i o čest. Ze své situace vidí jediné východisko – dát se k loupežníkům a pomstít sebe i svého chřadnoucího otce, který byl odsouzen ke ztrátě majetku a k vyhnanství. Terčem jeho pomsty je syn onoho soudce – šlechtic Fernando z Janova. Riccardo ho chce zasáhnout na nejcitlivějším místě a unese jeho ženu Isabellu. S čím ale nepočítal je, že se do ní zamiluje.

Zajiskří láska i v srdci Isabelly a jak se rozhodne? Podaří se ji Fernandovi nakonec nalézt i přesto, že mu život komplikuje jeho líný, vykutálený sluha? To vše se divák dozví, nechá-li se provést dramatickými plochami, lyrickými pasážemi i humornými momenty Röslerovy opery a vše zažije někdy i z bezprostřední blízkosti.

Inscenace Miroslava Rovenského je zasazena do novinářského prostředí 30. let 20. století. Práce s nejjednoduššími scénickými prvky nechá vyniknout sílu hudby i autentické výkony vynikajících sólistů. Opera je opatřena českými titulky.

„V této inscenaci jsme měli velké štěstí na interprety. Anna Hlavenková, Jaromír Nosek, Javier Hagen i Daniel Issa jsou nejen výborní zpěváci, ale podávají zde i strhující herecké výkony,“ říká režisér Miroslav Rovenský. Alena Hönigová, autorka hudební transkripce, dodává: „V tomto představení není žádný dirigent, vše je založeno na interakci jednotlivých hráčů a zpěváků. Proto jsem ráda, že bude opět hrát Eisenberg kvartet. Jeho hráči skvěle technicky ovládají tento styl, ale také magii momentu. Každé představení je něčím nové a to je zábava.“

Vstupné: 450 Kč/350 Kč/90 Kč.

Předprodej: Divadlo Rokoko,http://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/264/365/vrahem-z-pomsty/ .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient