Jaká vína musíte ochutnat na Sicílii?

Sicílie je překrásným ostrovem, největším ostrovem Středozemního moře, na němž se spojuje mnoho kultur. Kromě toho se zde pěstuje spoustu vína. Mnohdy bývá nazývána nejen vinařskou oblastí, ale spíše vinařským kontinentem.

Podle legendy to byl Dionýsos, kdo přinesl lidstvu potěšení a na Sicílii víno. Ve skutečnosti se však vína na Sicílii vyrábí po století. Existují důkazy o tom, že mykénští obchodníci pěstovali hrozny na Liparských ostrovech již roku 1500 př. n. l.

Král sicilského vína

Nesporným králem sicilských vín je Etna Rosso, jemné a éterické červené víno vyrobené z bobulí rostoucích na svazích sopky Etna. Oblast si představte jako takové italské Burgundsko. Jde o víno Nerello Mascalese s obecně světle červenou barvou a aromaty červeného ovoce, exotického koření, sušených bylinek a minerálů. Ovocnost je však vyvážena výraznou slaností díky lávové půdě a vánku z Jónského moře.

Pokud Etna Rosso je takovým Pinot Noirs z Burgundska, Cataratto Bianco lze nazývat Sauvignonem Blanc. Toto bílé víno nabídne pronikavou kyselinku, bylinkové a květinové vůně. Je vynikající k sicilské kuchyni zaměřené na mořské plody.

Sicilské speciality

Klasické víno je sice dobré, ale vy si potrpíte na speciální sektyšampaňské či něco výjimečného? Sicílie je proslavená sladkým a samozřejmě i sladkým vínem. Mez nejikoničtější sladká vína patří Passito di Pantelleria z ostrova Pantelleria. Toto víno zlaté barvy se vyrábí z hroznů Zibibbo. Zaměřte se také na vína z Liparských ostrovů Lipari a Salina.

Přes sto původních druhů

V 70. letech se na Sicílii dovezly hrozny Chardonnay, Merlot, Syrah a Cabernet Sauvignon, které se výborně přizpůsobily sicilskému klimatu. Stále se zde ale pěstuje více než sto původních odrůd révy vinné.

A posledním tipem na ochutnávku je Marsala, fortifikované (dolihované) víno vyráběné kolem města Marsala. Prý se dá charakterizovat jako burčák, který je zastavený pálenkou. Prokvašený mošt se totiž doplní čistým alkoholem, a tím se zastaví kvašení. Tak co? Ochutnáte?

1 názor na “Jaká vína musíte ochutnat na Sicílii?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient