Klaun na baterie není pro děti bezpečnou hračkou

Klaun na baterie není pro děti bezpečnou hračkou

Česká obchodní inspekce upozorňuje na další nebezpečnou hračku, kterou zachytili inspektoři na trhu. Elektrická hračka Klaun z plastu díky svým pestrým barvám a pohyblivým částem se světly pozornosti dětí určitě neunikne, ale ke hře je nevhodný a pro malé děti i nebezpečný. Dá se totiž už při použití minimální síly rozložit na tak malé části, že je malé děti mohou spolknout případně vdechnout, pokud je vloží do úst – např. barevná plastová pouzdra o průměru 0,92 cm, obsahující malé LED žárovky. Či přímo žárovičky. ČOI prodej této hračky zakázala a následně distributor stáhnul předmětný výrobek z trhu. Není však vyloučeno, že jsou tyto výrobky stále v některých obchodech nabízeny.

 

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele hračka, která může znamenat pro děti riziko. Jedná se o výrobek:

 

 

Prodejce:                                           Thi Thao Le, Pod Makovým vrchem 469, 345 63 Holýšov

Země původu:                                 Made in China

Identifikační údaje a značení:   Hračka není opatřena žádnými údaji o výrobci či dovozci, ani jinými informacemi pro spotřebitele

 

 

klaun 2 klaun 1

Fotografie výrobku

 

Popis výrobku:

 

Elektrická hračka o výšce 20 cm. Výrobek sestává ze dvou hlavních částí: barevné hlavy klauna z měkčeného PVC pevně spojené s plastovým prstencem a plastové rukojeti, s níž je prstenec s hlavou spojen hnací osou, která umožňuje rotaci prstence s hlavou prostřednictvím elektromotoru umístěného v rukojeti hračky. Součástí hračky jsou čtyři barevná plastová pouzdra o průměru 0,92 cm, obsahující malé LED žárovky. Tato pouzdra jsou zakončením 4 měkkých vodičů o délce 2,75 až 8,7 cm, opatřených gumovou izolací. Vodiče vycházejí z prstence spojeného s hlavou. Po vložení baterií (3 ks AAA, které nejsou součástí distribuovaného výrobku) a spuštění hračky spínačem umístěným na rukojeti, dochází k rotaci prstence s hlavou a plastových pouzder, která stejně jako hlava blikají a hračka hraje melodii. Hračka není opatřena žádným obalem.

 

Hračka rovněž nebyla označena značením CE, ani žádným dalším značením nebo informacemi, vyjma

Informace „Made in China“ a vyobrazením polohy baterií a jejich typu na rukojeti hračky.

 

Příčina nebezpečnosti:

 

Při zkoušce tahem aplikované na 2 pouzdra s LED žárovkami a na dva jejich barevné kryty, se při působení tažnou silou o velikosti 21 a 18 N uvolnila celá pouzdra včetně LED žárovek (při působení na celé pouzdro) a při působení silou 5 a 6 N se uvolnily barevné kryty pouzdra (při působení na kryt). Uvolněné dílky hračky se celé vešly do zkušebního válce pro malé části. Pokud se součásti hračky vejdou celé do tohoto válce, hrozí jejich spolknutí či vdechnutí malými dětmi v případě, že tyto části vloží do úst.

 

 klaun 3klaun 4   

Uvolněné části z hračky

 

 

Opatření:

 

Česká obchodní inspekce prodej elektrické hračky Klaun zakázala a následně distributor přijal opatření ke stažení výrobku z trhu. Veškeré doklady potřebné k nahlášení této nebezpečné hračky do systému RAPEX byly postoupeny kontaktnímu bodu na MPO. V RAPEXu byl Klaun zveřejněn pod INFO 0055/16.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient