Radnice Prahy 3 nechá občany hlasovat o tom, co má nakoupit za obecní peníze
Lidé z Prahy 3 budou hlasovat o využití třech miliónů korun v rámci takzvaného participativního rozpočtu. Původní dvoumilionovou sumu z pokladny Prahy 3 se totiž podařilo navýšit o další milión z rozpočtu hlavního města. S ohledem na tuto skutečnost došlo i k prodloužení lhůty pro podávání návrhů, které mohou občané zasílat až do konce května. Městská část tyto návrhy obyvatel přitom průběžně zveřejňuje na svých webových stránkách.
“Po prvním měsíci nového projektu v Praze 3, tzv. participačního rozpočtu, nám zatím od občanů přišlo 9 návrhů. Mezi nimi je například zastřešení vodního pramene nad Krejcárkem, vybudování přírodního amfiteátru v parku na Židovských pecích, zhotovení květinových záhonů kolem stromů v ulici Kubelíkova, modernizace dětského hřiště v ulici Horní Stromky, revitalizace zeleně v Koněvově ulici či umístění cykloboxů pro parkování kol před palác Flora,“ potvrdil místostarosta zodpovědný za finance Jan Materna. “Díky příspěvku hlavního města jsme navýšili rozpočet, abychom umožnili občanům zrealizovat ještě více jejich nápadů. Dosavadní návrhy se totiž už blížily sumě, která na ně byla vyčleněna. Návrhy od občanů nyní dosáhly k částce 1,9 miliónu korun,“ dodal místostarosta Materna.
Mezi návrhy od občanů se tak kromě očekávatelných a zkrášlujících úprav veřejného prostranství objevují i nápady na podporu pouliční kultury nebo jedna doslova technologická vychytávka. Jde o návrh na pořízení sestavy čtyř boxů pro bezpečné parkování jízdních kol a kočárků. Boxy mají elektronický řídící systém pro online platbu a odemykání mobilním telefonem. Rozpočet na realizaci tohoto nápadu odhaduje navrhovatel na bezmála 300 tisíc korun.
Participativní rozpočtování lze označit za trend, který se v místních samosprávách objevuje čím dál častěji. A to v různých městech v republice nebo dalších pražských městských částech. Radnice Prahy 3 se zařadila několika průkopnickým samosprávám, kde tomuto rostoucímu fenoménu, tzv. lokálnímu patriotismu, jdou naproti. Radní v Praze 3 pochopili, že občané stále více chtějí být své radnici partnery a v rámci možností se i podílet na vylepšení území.
Nejde jen o to přerozdělit určité množství peněz. Podle místostarosty Materny je smyslem participativního rozpočtu vtáhnout obyvatele Prahy 3 do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti radnice i jak se mohou na tvoření městské části podílet. „Ale smyslem také je naučit nás na radnici způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat,“ tvrdí místostarosta Materna. Důležitou součástí participativního rozpočtování jsou totiž veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v městské části.
O vhodnosti či nevhodnosti návrhů nerozhoduje radnice, ale přímo občané v závěrečném hlasování. Jednotlivým návrhům budou moci přidělovat pozitivní i negativní hlasy. Radnice bude projekty posuzovat pouze z hlediska realizovatelnosti. Může se stát, že některý projekt odmítne, ale pouze z důvodu toho, že se návrh například týká cizího pozemku, nebo že jeho řešení nespadá do kompetence městské části, takový projekt by pak do hlasování zařazen nebyl.
Kontakt:
Mgr. Iva Vojtková
tisková mluvčí
tel.: 222 116 273, 601 570 554
e-mail: tiskovy.mluvci@praha3.cz