Moderní trend v účetnictví – outsourcing

Víte, co se skrývá pod pojmem outsourcing, resp. outsourcing účetnictví? Zjednodušeně řečeno se jedná o přenos některých, zpravidla nevýdělečných, činností na jinou, externí firmu. V následujícím článku se podíváme na to, jaké jsou největší výhody tohoto moderního trendu, který se začíná i v domácím podnikání zabydlovat.

Takže, o co jde, jaké výhody skýtá outsourcing účetnictví? Pokud nejste vyloženě malá firma o jednom či dvou zaměstnancích, pravděpodobně budete potřebovat účetního, kvalifikovaného člověka, který se postará o správné zadávání platebních příkazů, vyplácení mezd, měsíční uzávěrky a včasné podání daňového přiznání. A to už je zaměstnání, které vyžaduje patřičnou odměnu. Spočítejte si tedy, na kolik by vás účetní vyšel. Přidejte dobu nutnou na zaučení a čas potřebný k dalšímu rozšiřování znalostí a kompetencí. Externí účetní je profesionál – na všechny potřebné věci je vyškolen. Rovněž ušetříte na hardwaru a softwaru – tím vším by měl být dobrý externí účetní již vybaven.folder-1016290_960_720

Další výhoda se projeví v případě, že vznikne škoda. Běžný zaměstnanec – tedy i “váš” účetní – ručí jen 4,5 % ze svého platu. Účetní v outsourcingových firmách jsou pro tyto případy speciálně pojištěni, tudíž je dorovnávání případné škody mnohem snazší a rychlejší.  Aby se případné riziko co nejvíce eliminovalo, je potřeba při výběru outsourcingové firmy pro vedení účetnictví postupovat velice obezřetně.  Sledujete reference vytipovaných firem, zjistěte si co nejvíce o tom, jak ta která firma pracuje, jakých softwarových nástrojů využívá, jakým způsobem bude propojená s vámi. Klíčový je reporting, teda pravidelné podávání zpráv. I když bude účetnictví vedeno externě, musí být nutně navázáno na dění ve firmě a vy musíte mít plnou kontrolu a vědět, co se děje.

Spolupráce může nabývat různých podob, vždy však musí být maximálně diskrétní a nastavená ideálně podle zadávající firmy. Delegace účetnictví na jinou firmu pro vás skýtá řadu výhod – ušetříte starosti, čas i prostor (outsourcingový účetní může všechny potřebné dokumenty skladovat u sebe) a dokonce můžete získat i odpočet na dani.

1 názor na “Moderní trend v účetnictví – outsourcing”

  1. Robert K.

    Externí účetní (firma) je pro mě lepší varianta, než abych měl účetního jako zaměstnance. Míval jsem sice i externího účetního, který sice moc nestál, ale nebyl na něj spoleh a dělal chyby. Nakonec jsem se rozhodl najít nějakou účetní firmu (vybral jsem FChain) a nechal jsem je dělat celé účetnictví. Je to pro mě to nejjednodušší řešení…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient