Moravská filharmonie Olomouc v cyklu Klasika Viva

V úterý 25. října 2016 se v šumperském Domě kultury uskuteční v rámci cyklu Klasika Viva koncert k výročí založení samostatného státu.1477052870_1foto_morf1

Tradiční koncert Moravské filharmonie Olomouc nabídne lehce netradiční program. Zvyku velkých symfonických skladeb se letos orchestr vzepřel v první polovině koncertu, kdy zazní skladby komornější. Jsou to především Koncert pro kytaru Antonia Vivaldiho, Koncert pro flétnu a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta a Dvojkoncert pro flétnu a kytaru Ferdinanda Carulliho. Ve zmíněných skladbách se jako sólisté představí mimořádná slovenská kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová a italský flétnista Massimo Mercelli. Oba umělci za sebou mají vynikající soutěžní a studijní výsledky v mezinárodním měřítku. Druhá polovina programu koncertu již nabídne symfonické skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Dirigovat bude Petr Vronský.

Začátek koncertu, který se koná ve velkém sále šumperského kulturního domu, je v 19:30.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Moravská filharmonie patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v Olomouci, v historické metropoli Moravy. Toto starobylé a univerzitní město je významným vzdělanostním, kulturním a uměleckým střediskem celé střední Moravy. Při rozdělení České republiky do regionů se Olomouc stala centrem Olomouckého kraje.

Šéfdirigentem orchestru je Petr Vronský, původně úspěšný houslista (vítěz soutěže Beethovenův Hradec 1964). Svou dirigentskou dráhu zahájil v roce 1971 v plzeňské opeře, odkud přešel v roce 1974 do Ústí nad Labem jako šéf operního souboru. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité úspěchy v dirigentských soutěžích v Olomouci (1970), Besançonu (1971) a v Berlíně v soutěži H. von Karajana (1973). V roce 1978 se stal dirigentem a v letech 1983-1991 šéfdirigentem Státní filharmonie Brno, s níž hostoval v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. V letech 2002-2005 byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, s níž absolvoval řadu zahraničních turné (např. Japonsko, Španělsko, Rakousko, Německo, Polsko).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient