Nerezové, nebo rustikální kliky?

Zatímco vchodové dveře v první řadě plní funkci bezpečnostní, při výběru dveřích interiérových většinou hledíme na jejich vzhled. Parametrů, jimiž bychom se při výběru měli řídit, je však mnohem víc.

Začněme dveřmi vchodovými. Ty jsou nejenom vizitkou majitele domu, ale především se starají o jeho bezpečnost. Z tohoto pohledu je na místě zaměřit pozornost na bezpečnostní vchodové dveře, ať již do bytu či domu. Tyto dva pojmy nezaměňujte. Dveře do bytu jsou přímo nevhodné pro použití do bytu, a obráceně.

Vchodové dveře do domu a bytu

Na vchodové dveře do domu jsou například kladeny mnohem vyšší nároky na tepelnou izolaci a odolnost vůči klimatologickým podmínkám, tedy větru, dešti, sněhu a mrazu. Dveře do bytu by zase měli dobře zvukově odizolovány, chybět by jim nemělo kukátko do dveří, a v některých případech musí být i protipožární.

Protipožární dveře ano, či ne?

Záleží na typu objektu, pro nějž jsou určeny. Dveře do novostavby určitě protipožární být musí. Jiné to už je v případě rekonstrukcí, u nichž musíte vycházet z kolaudačního rozhodnutí vydaného pro danou stavbu. Pokud je v něm zmínka o protipožárních dveřích, nesmíte je nahradit dveřmi obyčejnými!

Vybíráme bezpečnostní dveře

Dveře do domu si také většinou žádají silnější zabezpečení proti vloupání. Na trhu se setkáte s bezpečnostními dveřmi několika tříd. Při výběru zaměřte svou pozornost především na tzv. certifikát odolnosti, kterým některé pojišťovny podmiňují vyplacení pojistky. Proto si dobře přečtěte uzavřenou pojistnou smlouvu a ujistěte se, bez jaké třídy se při uplatňování nároků za škodu neobejdete.

Zaměřeno na bezpečnostní třídy

Na trhu se setkáme s bezpečnostními dveřmi několika tříd. Těch je celkem šest a označují se písmeny RC. Do objektů s nízkými nároky na bezpečnost můžete zvolit vchodové dveře první a druhé třídy. Záruku bezpečí však přinášejí až dveře bezpečnostní třídy 3, které odolají hrubé síle, tedy páčidlu a jinému nářadí.

Bytelná ocelová konstrukce

Základem dveří odolných proti poškození je ocelová konstrukce, která je po celé ploše pokryta plechem. Pohledovou část dveří tvoří tvrdé dřevo, dýha nebo jiné materiály, které lze sladit s interiérem i exteriérem. Při výběru bezpečnostních dveří však myslete i na jejich pohodlné a snadné zamykání i odemykání, které bezesporu představují tzv. cylindrické vložky s knoflíkem, samozřejmě v patřičném bezpečnostním provedení.

Ochrana sklepních prostor

Bezpečnostní dveře však zdaleka nejsou jen dveře vchodové. Ochránit je samozřejmě třeba i garáže a sklepní prostory. V tom případě zaměřte svou pozornost na speciální bezpečnostní dveře do sklepa.

Vybíráme interiérové dveře

Jiné nároky máme na dveře interiérové, u nichž při výběru spíše než na bezpečnost objektu klademe větší důraz na estetickou stránku věci. Interiérové dveře by v první řadě měly ladit s celkovým vybavením domácnosti. To se týká především jejich povrchového materiálu.

Zaměřeno na materiály

Největší oblibě mezi uživateli se těší CPL laminát odolný jako proti vodě, tak i proti mechanickému opotřebení, což z něj dělá ideální materiál pro domácnosti s dětmi a domácími mazlíčky. Podobné vlastnosti však můžete čekat i od hladké PVC fólie a plastického 3D polypropylenu. Cenově nejdostupnější však je kašírovaná fólie. Pokud nedáte dopustit na přírodní materiály, zřejmě dáte přednost dveřím z masivu či dveřím dýhovaným pokrytým vrstvou přírodního dřeva.

Zaměřeno na způsob otevírání

Dveře však nerozdělujeme jen podle materiálu, nýbrž i podle způsobu otevírání. Místem například šetří dveře posuvné, ať již po stěně, nebo do stavebního pouzdra. Ty často skvěle plní i bezbariérovou funkci. Dveřní pouzdro pro posuvné dveřenavíc může mít spoustu podob. Dokonce svými vlastnostmi mohou věrně napodobit atributy zdiva. Na pouzdro tak můžete zavěsit police, regály i celé stěny!

Bezfalcové otočné

Pokud si potrpíte na minimalistický design, zřejmě dáte přednost bezfalcovému typu otočných dveří, kterému skryté panty umožňují zapuštění dveřního křídla do roviny stěny. K vybranému dveřnímu křídlu si však nechejte zkompletovat i zárubeň, která se vyrábí na míru jak dveřím samotným, tak i stavebnímu otvoru.

Zaměřeno na design

Líbí se vám klasika v podobě dveří s tradičním pojením, nebo dáváte přednost dveřím designovým se vsazenými hliníkovými proužky? Vaše dveře mohou být plné s nápaditým dekorem, nebo prosklené. Ať již s decentním či velmi nápadným prosklením. V katalozích výrobci interiérové dveře řadí do tzv. modelových řad, z nichž si snadno vyberete svého favorita. Zkrátka vám musí padnout do oka. Vycházejte především z celkového ladění vašeho interiéru, do něhož dveře musí zapadat, ne z něj vyčnívat.

Zaměřeno na kliky

Součástí dveří je samozřejmě i klika. Jakou zvolit? Možností máte hned několik. Cenově nejdostupnější jsou kliky kovové, ať již z patiny, mosazi, niklu, chromu a dalších kovů. Kliku však vybírejte především s přihlídnutím k typu interiéru, pro nějž je vybíráte. Tradičnímu interiéru například dodají duši rustikální kliky. Potrpíte-li si však na luxus a moderní vzhled, vsaďte na nerezové kliky a koule z ušlechtilé oceli.

Zaměřeno na kování

Kliku si vždy pořizujeme v kobminaci s dveřním kováním. Hlavním parametrem při výběru kování je typ dveří, pro nějž je určeno. Zatímco u vchodových dveří zřejmě budete nejvíce hledět na stupeň jeho zabezpečení, u kování do interiérových dveří se zase budete řídit především jeho vzhledem.

Rozetové, nebo štítové?

Interiérové kování se dělí na rozetové a štítové. Pojmeme rozetové kování rozumíme systém, kdy klika a otvor pro zámek jsou od sebe odděleny (s oddělenou klikou a zámkovou částí). Jeho hlavní výhodou je jeho dlouhá životnost a bohatý výběr designů i materiálů. A nevýhodou o něco vyšší cena. Na rozdíl od cenově dostupnějšího, ale také méně odolného kování štítového, u něhož klika se zámkovou částí tvoří jeden celek. Montáž tohoto kování je prováděna pouze pomocí vrutů, což se samozřejmě podepisuje na jeho kvalitě, odolnosti i životnosti. 

Tak už víte, jaké dveře, kliku a kování zvolit? Pokud ne, neváhejte se obrátit na specialisty, kteří vám ideálně ve spolupráci s bytovými návrháři nabídnou to nejlepší možné řešení právě pro vaši domácnost. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient