Naučte se chránit data efektivně

Při pohledu do běžného kalendáře na název World Backup Day nenarazíte. Ledaže byste měli po ruce speciální variantu pro IT nadšence. Existuje vůbec? Přesto nejde o novinářskou kachnu, Světový den zálohování skutečně existuje a připadá na poslední březnový den. Lidem má připomínat význam zálohování dat – a nutno podotknout, že jsou to především Češi, kdo by se měli nad svým přístupem k datům hluboce zamyslet. Statistiky jsou alarmující, k pravidelnému zálohování se nehlásí ani polovina uživatelů.

Proč zálohovat data?

V minulosti bylo zálohování dat nutností především kvůli nepříliš spolehlivému hardwaru a softwaru. Bez nadsázky – jeden špatný program mohl nevratně poškodit celý systém. Dnes však na poli výpočetní techniky panuje poněkud jiná situace, operační systém se často dokáže do značné míry obnovit i po poměrně rozsáhlém kolapsu. Stále však čelíme hrozbám v podobě malwaru, a právě zálohy patří mezi nejefektivnější prostředky, jak zabránit nejhoršímu – tedy ztrátě důležitých souborů.

Na zálohování je důležitá pravidelnost. Svědomitý přístup však přináší ovoce a zachrání vás před ztrátou dat bez ohledu na způsob, jakým data zmizela.

Zálohování vás před únikem informací neochrání

Pravidelné zálohování je jedním z hlavních pilířů ochrany dat, nicméně není všespásné a nezabrání nepovolané osobě v krádeži citlivých informací. A zatímco před kyberzločinci, kteří se do systému snaží nabourat prostřednictvím škodlivých programů, vás chrání firewall, prevencí neoprávněného nakládání se soubory ze strany zaměstnanců je management identity.

Řízení a správa identit prostřednictvím vhodně zvoleného identity manageru neboli IdM zajistí, aby se k datům dostaly pouze povolané osoby. Systém s přehledným GUI firmám přináší i další benefity – především automatizaci rutinních procesů, která do značné míry eliminuje operativu IT administrátorů a umožňuje nadřízeným zasazovat do uživatelských práv i bez asistence IT.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient