Doby, kdy se blatníky nenosily, jsou už dávno pryč. Dnes je jízda na kole bez blatníků holým nerozumem – nebo vy snad chcete být po jízdě terénem celí od bláta? Pokud patříte mezi odpůrce blatníků, pojďte se s námi podívat, proč byste měli změnit názor.
V dřívějších dobách byly blatníky na kolo vnímané jako něco, co jen překáží. Technologie ještě nebyly tak vyspělé, blatníky byly vlastně jen kusy plastu. Sice plnily svůj účel, tedy chránily vás před blátem až za ušima, jenže častokrát moc dobře nedržely. Při jízdě drncaly, a kdo to má pořád poslouchat, někdy jste je mohli cestou dokonce ztratit. Stačil třeba skok s větším nárazem a blatník upadl. Tohle všechno je však dávno minulost.
Na horském kole jsou blatníky opravdu nutnost
Samozřejmě se dá jezdit i bez nich. Jenže kdo chce mít mokrou čáru na zádech a bláto až v obličeji? Milovníci cyklistiky se vydávají na tratě za každého počasí, kolikrát tedy i za deště nebo po dešti. A právě v těchto chvílích přijdou blatníky vhod. Zůstanete čistí a kolo neztratí svůj vymazlený vzhled. Tedy ne v případě, že si pořídíte stylové blatníky.
Podle čeho vybírat blatníky?
Podle vzhledu především, chtělo by se napsat. Ano, jsou značky, které vyrábí blatníky přímo pro milovníky horské cyklistiky. Nezapomeňte však na praktickou stránku věci.
V prvé řadě si ujasněte, zda toužíte po nouzových nebo plnohodnotných blatnících. Ty nouzové jsou kratší, lehčí a nasazují se, jen když prší. Můžete je vozit třeba v kapse dresu. Plnohodnotné jsou na kole připevněny nastálo, samozřejmě vás ochrání daleko lépe.
Dalším kritériem je průměr kol. Některé blatníky jsou určené na jeden konkrétní rozměr, jiné zvládají rozpětí. Pak si pohlídejte také upínací mechanismus. Některé mechanismy jsou určeny jen pro V brzdy, další lze umístit jen na pevné vidlice atd. Nejste-li si jistí, přijďte i s kolem do prodejny cyklistického vybavení, společně blatníky vyberete. Pro blatníky na horské kolo je nejdůležitější, aby dobře držely a přežily tak každý skok.