Také vás rychlost internetu rozpaluje do běla?

Pravděpodobně jste ji věděli, když jste si internetové připojení zařizovali. Bohužel je možné, že doma nemáte přesně tu rychlost, za kterou si platíte. Vina nemusí být pouze na straně poskytovatele, možná je problém u vás.

Jak se věci mají, můžete velice snadno zjistit. Stačí si změřit vaši DSL rychlost, k čemuž se dá využít celá řada internetových portálů. Pokud však chcete provést skutečně přesné měření, musíte dodržet pár zásad.

Jak správně měřit rychlost internetu?

Pro měření rychlosti internetu s vámi musí spolupracovat celá rodina. Je třeba odpojit všechna zařízení a nechat připojené k internetu pouze jedno jediné, na němž se chystáte měřit. Nezapomeňte odpojit také televizi, máte-li ji připojenou k internetu.

Vhodné je, když měříte na zařízení připojeném kabelem, nikoliv bezdrátově přes Wi-Fi. Bezdrátově může být rychlost nižší, například kvůli zastaralému routeru. Na daném zařízení zastavte veškeré procesy náročné na síťový provoz, jako je stahování, přehrávání videí na YouTube apod.

Kde rychlost změřit?

Rychlost internetu se dá změřit na celé řadě českých i anglických stránek. Z českých lze doporučit třeba mereni.nej.cz nebo rychlost.nejn.cz, ze zahraničních speedtest.net.

Při měření rychlosti internetu se vlastně měří jen rychlost spojení z bodu A do bodu B. Bod A je váš počítač a bodem B je nějaký měřicí server v internetu. Výsledná rychlost představuje nejpomalejší článek na celé cestě, což může být třeba právě Wi-Fi router.

Je vaše rychlost nižší, než jste čekali?

Na vině může být zmiňovaný router. Pomalé načítání stránek někdy způsobuje i zasekaný počítač, pomůže přeinstalovat systém. Pokud jste přesvědčení, že je chyba na straně poskytovatele připojení, neváhejte se ozvat. Snad ve všech českých městech dnes máte na výběr z vícero poskytovatelů, takže vždy můžete přejít někam jinam, kde nabídnou lepší podmínky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient