Nejstarší aukční síň na světě představuje významnou malbu Františka Kupky

Švédská aukční síň Stockholms Auktionsverk s nadšením oznamuje, že byla pověřena zprostředkováním jedné z nejdůležitějších aukcí ve své 342-leté historii, a to prodejem kolekce IngaBritt & Arne Lundberg.

„Tato kolekce představuje skvělou a výjimečnou sbírku uměleckých děl od nejvýznamnějších umělců 20. století,“ říká Niclas Forsman, generální ředitel aukční síně Stockholms Auktionsverk.1475134900_11

 

Arne Lundberg – generální ředitel společnosti Fortia, mateřské firmy farmaceutické společnosti Pharmacia, spolu s manželkou IngaBritt, jsou pravděpodobně nejznámější díky své práci pro nadaci IngaBritt & Arne Lundberg. Tato nadace, která spravuje aktiva v hodnotě téměř 1 miliardy švédských korun, se zaměřuje na podporu lékařského výzkumu, zejména pak na poli rakoviny, onemocnění ledvin a ortopedie.

Co však ví jen málo lidí je to, že Lundbergovi se také hodně zajímají o umění. Na základě rozsáhlého průzkumu aukční síň Stockholms Auktionsverk zjistila, že v oblasti sběratelství umění jsou manželé Lundbergovi samouci. Při vytváření své sbírky se řídili především pocity a během svých pravidelných cest po Evropě nakoupili řadu inspirativních uměleckých děl z různých galerií a od prodejců uměleckých děl. Jejich sbírka umění čítá 19 děl od mezinárodně známých umělců, jako jsou Wassily Kandinsky, Yves Klein, Max Ernst, René Magritte, Victor Vasarely, Raoul Dufy, Jean Fautrier a František Kupka.

Jedním z nejvýznamnějších děl ve sbírce je malba Františka Kupky s názvem L’envolée/Vzlet. František Kupka je jedním z nejvýznamnějších zástupců a průkopníků v oblasti abstraktního umění. Spolu s ostatními představiteli tohoto směru, jako jsou například Picabia, Kandinsky nebo Delaunayovi, je Kupka průkopníkem současného nefigurativního umění.

Aukční síň Stockholms Auktionsverk je hrdá na to, že může představit obraz Františka Kupky s názvem L’envolée/Vzlet, spolu se švédskou velvyslankyní v České republice, paní Victorií Li, a to dne 3. října 2016 v rezidenci velvyslankyně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient