Jak ovlivní nový zákon o spotřebitelském úvěru nebankovní půjčky

Od 1. 12. 2016 má vstoupit v platnost nový zákon upravující spotřebitelské úvěry. Největší změny se budou týkat hlavně nebankovních poskytovatelů a menších úvěrových společností. Tyto novinky by měly znamenat konec i pro úvěry bez ověřování registru. Co čeká na poskytovatele nebankovních půjček a co z toho vyplývá pro klienty?

Zažádejte o konsolidaci a novou půjčku ještě před změnou

Nově budou muset všichni poskytovatelé půjček kontrolovat registr dlužníků. Jakmile v něm budete mít záznam, bude velmi těžké získat půjčku. Plánované změny by měly zpřísnit poskytování úvěrů, aby se snížil výskyt lidí, kteří se dostanou do hypoteční pasti. Doplatí na to však i lidé, kteří sázeli na to, že jim bude stačit ručení majetkem. Problém může nastat i u produktu zvaného americká hypotéka, kdy se vlastně jedná o půjčení většího obnosu peněz bez dokládání účelu jejich použití. Jestliže budete v dohledné době potřebovat konsolidovat své stávající půjčky, je dobré začít co nejdříve. Změna se totiž kromě zhoršení podmínek může projevit i zvýšením cen za půjčky.

Nové povinnosti pro poskytovatele úvěrůmoney-256314_960_720

Velkou novinkou je již zmíněná povinnost procházet registry dlužníků. Nebankovní půjčky byly často postaveny právě na výhodě, že byly určeny i pro lidi se záznamem v registru. Nově už by nemělo stačit pouze ručení majetkem, ale klient by měl skutečně prokázat, že je natolik bonitní, aby mohl získat vybranou půjčku.

Společnosti nabízející půjčky se nově budou muset registrovat u České národní banky. Registrace subjektu určeného pro poskytování úvěrů bude stát 20 milionu korun. Na základě tohoto kroku můžeme předpokládat, že dojde k výraznému úbytku malých společností. Často nabízeli poměrně klientsky příjemné produkty, jako je například rychlá půjčka. To může být na druhou stranu výhra pro klienty, protože každý registrovaný subjekt bude mít větší důvěryhodnost a po zaplacení takto vysoké částky se bude snažit nabízet férové podmínky pro čerpání půjčky.

Co z toho vyplývá pro klienty

Celkově se jedná o snahu ještě více chránit klienta. Zabránění výskytu malých společností a rizikového půjčování při dalších dluzích a nemožnosti dokázat příjmy, bude prevencí proti vzniku dluhových pastí, což je problém nezodpovědných lidí beroucích si stále další půjčky. Snížení podvodů by rovněž mělo být ještě více eliminováno. To však v žádném případě neznamená, že není nutné důkladné prověřování dané společnosti a nabízeného úvěrového produktu předtím, než podepíšete smlouvu.

Pokud tedy máte záznam v registru dlužníků či z určitého důvodu nemůžete dokázat své příjmy, je ve vašem vlastním zájmu naplánovat si půjčku do doby, než vejde v platnost tento nový zákon. Nikdo totiž nemůže s jistotou předpovědět, jak se nový zákon projeví na trhu s půjčkami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient