Pokuta 2 mil. Kč pro Astena group s.r.o.

Pokuta 2 mil. Kč pro společnost Astena group s.r.o.

Právní moci nabyla první pokuta pro společnost Astena group, a to ve výši 2 000 000 Kč, kterou uložila Česká obchodní inspekce za nekalé obchodní praktiky včetně agresivních. Firma opakovaně lákala spotřebitele na slosování o 100 000 Kč v hotovosti a v letáku navíc zdůrazňovala, že se nejedná o předváděcí akci, ačkoli opak byl pravdou. Její dealeři telefonicky kontaktovali vytipované seniory a pod záminkou převzetí dárku je zvali na soutěž o 100 000 Kč. K žádnému slosování však na těchto akcích nedošlo, zato inspektoři kontrolami prokázali, že účastníci zaplatili několikatisícové částky za pochybný příslib voucheru na nákup libovolného zboží. Kolik obětí mají na kontě tyto nekalé obchodní praktiky společnosti nelze vyčíslit. Česká obchodní inspekce následně po uložení sankce zaslala 17. února příslušnému živnostenskému úřadu návrh na odebrání živnostenského oprávnění společnosti Astena group, s. r. o. 

Jen za poslední rok eviduje Česká obchodní inspekce víc než čtyři desítky podnětů na společnost Astena group, s. r. o., na jejichž základě provedla víc než dvě desítky kontrol. Pokuta ve výši 2 miliony korun je první pokutou, souhrnně uloženou za správní delikty zjištěné při několika kontrolách předváděcích akcí.

Scénář firmy byl vždy podobný: Vytipované účastníky z řad seniorů ve vybraných lokalitách napřed kontaktuje zástupce společnosti telefonicky a oznámí jim, že vyhráli. Pro ty nedůvěřivé a poučené spotřebitele, kteří nemají zájem trávit čas na přednášce o předražených „zázračných“ vysavačích a hrncích, má i věrohodné vysvětlení. Prý byli jako věrní zákazníci místního supermarketu vylosováni a mají si převzít výhru. Zlatým hřebem tohoto „předání dárků“ má být také slosování o 100 000 korun. Dokonce jsou ujištěni, že se rozhodně nejedná o předváděcí akci. Spotřebitelé také obdrží do schránky i pozvánku, na níž je opět uvedeno, že se hraje o 100 000 Kč v hotovosti a nejedná se o předváděcí akci.

Na místě však žádné slosování o 100 000 Kč v hotovosti neprobíhalo. Místo toho začala klasická předváděcí akce, tedy nabídka spotřebního zboží průměrné jakosti s přemrštěnou cenou, k jehož koupi dostali zájemci navíc jako bonus „dárkový poukaz“ v hodnotě 50 000 Kč (případně v jiné výši), pokud na místě zaplatili 5 000 Kč. Když výherci voucher nevyužili, slíbil prodávající, že jim bude vyhraná částka doručena do 48 hodin. Peněz se však spotřebitelé také nedočkali.

 

Vzhledem k rozsahu a vysoké míře společenské nebezpečnosti aktivit této firmy opakovaně Česká obchodní inspekce před podnikatelskou činností společnosti Astena group spotřebitele opakovaně varuje. Za zjištěná porušení povinností stanovených zákonem firmě uložila pokutu ve výši 2 000 000 Kč a zaslala příslušnému živnostenskému úřadu návrh na odebrání živnostenského oprávnění.

 

Náhled pozvánky od společnosti Astena group s. r. o.:

Pokuta 2 mil. Kč pro společnost Astena group s.r.o.

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient