Většímu počtu prodaných bytů v Brně brání především vysoké ceny, které již vyšplhaly na průměrných 55 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy, čímž pravděpodobně dosáhly svého stropu. Dalším důvodem je i nedostatek bytů malometrážních a tedy levnějších. Ty velké a luxusnější najdete na trhu rozhodně snadněji, ale každý zkrátka nemá k dispozici 5 nebo 6 milionů na to, aby si rozlehlejší nemovitost pořídil. Kde hledat hlavní příčiny tohoto stavu, který brání čím dál většímu množství lidí získat vlastní střechu nad hlavou? A existuje vůbec nějaké rozumné řešení této nepříjemné situace?
Prodaných bytů by mohlo být mnohem víc
Trh s nemovitostmi určenými k bydlení poškozuje především zcela nedostatečná výstavba, se kterou se většina České republiky potýká již řadu let. Výsledkem je situace, kdy i za mimořádně příznivého ekonomického vývoje, kterého si naše země stále ještě užívá, je dostupných bytů v celé řadě našich měst citelný nedostatek. Právě v Brně je tento deficit obzvláště patrný. Poptávka převyšuje nabídku takovým způsobem, že i za průměrně velké 2+1 tady dnes zaplatíte klidně i více než 3,5 milionu. Je sice chvályhodné, že se současné vedení města pokouší hledat cesty, které by lidem pomohly zajistit dostupnější bydlení, ale chystaná výstavba ve Starém Lískovci a v Černovicích bude navzdory svému rozsahu stále jen zlomkem toho, co by bylo ve městě o velikosti Brna k uspokojení poptávky potřeba.
Pouhých 110 nových bytů v Králově Poli prostě nestačí
Neutěšenou situaci s bydlením názorně ilustruje fakt, že právě rozestavěný projekt v ulici U Červeného Mlýna v Králově Poli je se svými 110 byty momentálně tím největším svého druhu v celém městě. Nabídka v novostavbách jen za poslední tři roky klesla z několika tisíc na pouhé stovky volných bytů a obzvláště v segmentu těch malometrážních se nyní projevuje jejich zásadní nedostatek. Není divu, že jsou ceny tak vysoko.
Průměrná cena bytu ke konci roku 2018
MĚSTO | Cena za m2 |
PRAHA | 77 200 Kč |
BRNO | 54 900 Kč |
HRADEC KRÁLOVÉ | 39 800 Kč |
OSTRAVA | 25 500 Kč |
ÚSTÍ NAD LABEM | 14 800 Kč |
Územní plán je starý 25 let
V Brně je hned několik poměrně rozlehlých lokalit, kde by se dalo budovat ve velkém. K těm nejrozsáhlejším patří například areál Nové Zbrojovky nebo také Jižní centrum. Faktem ale je, že by takových míst mohlo být i více. Zásadní problém však představuje starý územní plán, který je dle názoru většiny developerů málo flexibilní a neumožňuje rychle reagovat na měnící se potřeby města. Nové vedení Brna proto hodlá do roku 2022 vypracovat plán nový, který by lépe vyhovoval aktuální situaci a umožnil pro účely bydlení využít podstatně větší množství vhodných lokalit. Záměr je to jistě bohulibý a jen škoda, že s ním někdo nepřišel alespoň o pár roků dříve.
Stavební řízení je u nás jedním z nejdelších na světě
Neskutečná délka povolovacích procesů řadí Českou republiku na jednu z nejnižších příček žebříčku, který nedávno sestavila Světová banka. Předběhly nás i tak „rozvinuté“ země, jako je středoafrický Čad nebo třeba Nepál a jmenovat můžeme i řadu dalších:
Albánie, Svazijsko, Irák, Rwanda, Jordánsko, Rusko, Kosovo, Demokratická republika Kongo, Malajsie, Guinea, Kostarika, Fidži, Kazachstán…
To, že vyřízení všech potřebných formalit trvá v tuzemsku průměrně 247 dní, je také jednoznačně jednou z hlavních příčin nedostatečné výstavby a tedy i zbytečně vysokých cen. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové jsou však nyní připravovány změny, které by měly stavební řízení výrazným způsobem zkrátit. Nezbývá než doufat, že se nové předpisy skutečně podaří prosadit a poté co nejrychleji uvést do praxe. Nabídku novostaveb na trhu s bydlením to může značně rozšířit, v důsledku čehož bychom se v horizontu několika málo let mohli konečně dočkat i nižších cen. Snad.
Řada developerů má rovněž máslo na hlavě
Průtahy ve stavebním řízení jsou nezpochybnitelným faktem a jejich vliv na vysoké ceny bydlení je jistě značný. Nicméně většina věcí v životě obvykle není pouze černobílá a platí to i o cenách novostaveb. Mnozí z developerů sice oprávněně poukazují na přebujelou byrokracii, zároveň ale dovedou využít nedostatku nových bytů k tomu, aby maximalizovali svoje marže, které mimochodem patří v rámci EU rozhodně k těm vyšším.
Zdlouhavé povolovací procesy, růst zisků developerů a rovněž současná ekonomická konjunktura povzbuzující poptávku. To jsou zřejmě nejvýznamnější faktory souběžně ovlivňující ceny nemovitostí v České republice, a jelikož je jejich vliv dlouhodobý, není divu, že u nás musí lidé na nové bydlení šetřit zdaleka nejdéle z celé Evropy.
75 000 za metr čtvereční je opravdu hodně
Řeč je o průměrné ceně brněnských novostaveb, které jsou hned po těch pražských druhými nejdražšími v republice. Nikde navíc není napsáno, že se musí jednat o částku konečnou, i když pravděpodobnost dalšího zdražování není už vzhledem k možnostem valné většiny našich obyvatel příliš vysoká. Krom hospodářské krize zásadnějších rozměrů, kterou si však zřejmě nikdo soudný nepřeje, tak může ke zlevňování bytů přispět pouze podstatně rozsáhlejší výstavba, která by vrhla na trh množství především těch větších bytových projektů. Jinak se cenově přijatelného bydlení zřejmě nedočkáme.
A co vy? Za kolik jste pořídili právě váš byt? Nebo se snad ke koupi teprve chystáte? A jakou maximální částku jste na to schopni vynaložit?