Ptáme se veřejnosti: začíná online hlasování o ceně publika Evropské ceny pro vynálezce 2016

Ptáme se veřejnosti: začíná online hlasování o ceně publika Evropské ceny pro vynálezce 2016

Až bude Evropský patentový úřad (EPA) 9. června v Lisabonu udělovat Evropskou cenu pro vynálezce 2016, bude se z 15 finalistů oceňovat i výherce ceny publika. Ceny v pěti kategoriích „Průmysl“, „Malé a střední podniky (SME)“, „Výzkum“, „Mimoevropské státy“ a „Celoživotní dílo“ bude udělovat mezinárodní porota, ale o tom, kterému vynálezci náleží cena publika a jeho největší uznání, rozhoduje výhradně veřejnost: do 31. května má na webové stránce Evropského patentového úřadu a na facebokové stránce EPÚ každý možnost udělit hlas svému favorizovanému vynálezci. Každý hlas je důležitý a zúčastnit se je velmi jednoduché: všichni vynálezci, mezi kterými můžete volit, se i se svými inovacemi představují pomocí textu, fotografií a videa nawww.epo.org a na www.facebook.com/europeanpatentoffice. Pouhým kliknutím myši je možné až do konce hlasování dát jednou denně hlas svému oblíbenému vynálezci. Všichni hlasující se tak zároveň účastní i soutěže, a mají tak šanci sami vyhrát jednu z cen.

V přízeň publika v kategorii „Průmysl“ smí doufat: italské vynálezkyně v oblasti potravinářské chemie Virna Cerne a Ombretta Polenghi za vynález náhrady lepku z kukuřice, tým kolem německých vynálezců Bernharda Gleicha a Jürgena Weizeneckera za zobrazování částic na bázi paramagnetizmu (MPI) i belgicko-francouzský tým, v jehož čele stojí Joan Daemen a Pierre-Yvan Liardet, a to za vynález bezpečného kódování čipových karet.

V kategorii „Malé a střední podniky (SMU)“ se hlasování publika zúčastní: Dánové Tue Johannessen, Ulrich Quaade, Claus Hviid Christensen a Jens Kehlet N?rskov za vynález zásobníku amoniaku ke snížení oxidu dusíku mimo jiné u naftových motorů, dále francouzská hematoložka Helen Lee za vynález diagnostické sady pro onemocnění HIV v rozvojových zemích a rovněž Litevec Arminas Ragauskas za vynalezení bezpečného měření nitrolebečního tlaku pomocí ultrazvuku.

V oblasti „Výzkum“ mezi sebou o cenu veřejnosti soupeří: Francouz Alim-Louis Benabid, který vynalezl převratnou metodu léčení Parkinsonovy choroby, portugalský pár Elvira Fortunato a Rodrigo Martins za tranzistory z papíru a český vynálezce Miroslav Sedláček za objev turbíny, která využívá pomalu tekoucí vodu k výrobě elektrické energie.

V kategorii „Celoživotní dílo“ mají šanci získat cenu publika následující vynálezci: renomovaný francouzský kardiolog Alain Carpentier za první autonomní a plně implantovatelné umělé srdce, Švéd Tore Curstedt, který vynalezl celosvětově nejprodávanější a nejefektivnější lék proti syndromu respirační tísně u novorozenců (RDS) a nizozemský automobilový inženýr Anton van Zanten, který v německé firmě Robert Bosch GmbH vyvinul elektronickou kontrolu stability (ESP) vozidel.

V kategorii „Mimoevropské státy“ si můžete zvolit mezi: Američanem Hughem Herrem za bionické protézy nohou, Američanem Robertem Langerem za vynález cílených léků proti rakovině, které jsou zapouzdřeny v biologicky rozložitelných umělohmotných obalech, a Indem Arogyaswamim Paulrajem, který se svým týmem vyvinul na univerzitě ve Stanfordu rychlé mobilní bezdrátové připojení, které umožňuje přenášet velké objemy dat pomocí frekvencí s omezeným širokopásmovým připojením.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient