PODZIMNÍ ČÁST CYKLU KONCERTŮ KLASIKA VIVA

PODZIMNÍ ČÁST CYKLU KONCERTŮ KLASIKA VIVA ZAČÍNÁ 19. září v Šumperku, kdy vystoupí komorní orchestr Harmonia Praga. Cyklus pokračuje 25. října, následují koncerty 21. listopadu a vánoční koncert 13. prosince.

19. 9. 2016 HARMONIA PRAGA – komorní orchestr, MIROSLAV VILÍMEC – housle

„POCTA MISTRŮM BAROKA A KLASICISMU“

Komorní orchestr Harmonia Praga patří mezi nejzajímavější tělesa současnosti. Je tvořen vynikajícími instrumentalisty, kteří jsou členové České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu či Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Orchestr za dobu své existence procestoval mnoho zemí Evropy i zámoří. Pod vedením koncertního mistra České filharmonie Miroslava Vilímce se můžeme těšit na skvosty hudby období baroka a klasicismu, jako je světoznámý kánon Johanna Pachelbela, Air z Orchestrální suity D dur Johanna Sebastiana Bacha, La Foliu Arcangella Corelliho nebo Divertimento D dur Wolfganga Amadea Mozarta. Houslista Miroslav Vilímec se představí také jako sólista v Koncertu pro housle a orchestr Františka Bendy. Houslista Miroslav Vilímec je koncertním mistrem České filharmonie od roku 1992. Jako sólista natočil řadu koncertů s orchestrem (Paganini, Mozart ad.) a je také vyhledávaným komorním hráčem.

25. 10. 2016 MORAVSKÁ FILHARMONIE OLOMOUC, MIRIAM RODRIGUEZ BRÜLLOVÁ (Slovensko) – kytara, MASSIMO MERCELLI (Itálie) – flétna, diriguje PETR VRONSKÝ

„KONCERT K VÝROČÍ ZALOŽENÍ SAMOSTATNÉHO STÁTU“

Tradiční koncert MFO k výročí založení samostatného státu nabídne program lehce netradiční. Zvyku velkých symfonických skladeb se letos orchestr vzepřel v první polovině programu koncertu, kdy zazní skladby komornější. Jsou to především Koncert pro kytaru Antonia Vivaldiho, Koncert pro flétnu a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta a Dvojkoncert pro flétnu a kytaru Ferdinanada Carulliho. Ve zmíněných skladbách se jako sólisté představí mimořádná slovenská kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová a italský flétnista Massimo Mercelli. Oba umělci mají za sebou vynikající soutěžní a studijní výsledky v mezinárodním měřítku. Druhá polovina programu koncertu již nabídne symfonické skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

21. 11. 2016 KUBELÍKOVO TRIO

SHIZUKA ISHIKAWA – housle, KAREL FIALA – violoncello, KVITA BILYNSKÁ – klavír

Po několika letech se do cyklu Klasika Viva vrací Kubelíkovo trio v čele s hvězdnou houslistkou japonského původu Shizukou Ishikawou. Umělkyně je na výsluní umělecké branže již několik desetiletí. Je laureátkou soutěží H. Wieniawského v Poznani, královny Alžběty v Bruselu a F. Kreislera ve Vídni. Kubelíkovo trio bylo založeno v roce 1992 jako pocta velké hudební rodině Kubelíkových (Jana Kubelíka houslisty a Rafaela Kubelíka dirigenta). Pro svůj koncert v Šumperku si umělci vybrali program ze skladeb Ludwiga van Beethovena, Gaetana Donizettiho a Johannesa Brahmse.

13. 12. 2016 LINHA SINGERS & VÁCLAV POSTRÁNECKÝ

„ČAS VÁNOČNÍ NASTAL“

V letošním roce je tomu již 53 let, co se soubor Linha Singers věnuje originálnímu způsobu interpretace instrumentální hudby. Každý zpěvák souboru zastupuje nějaký hudební nástroj, takže všichni dohromady tvoří malý komorní orchestr. Nejde o karikaturu či lacinou zábavu, naopak, lidský hlas ve své osobité kráse dokáže často vyjádřit autorovy myšlenky mnohem přesvědčivěji než nástroj, kterému byly věnovány. Věříme, že „Linhovci“ vás o tom přesvědčí.

Větší část koncertu je věnována kantorské vánoční muzice. V dějinách české hudby je zvláštní kapitola, kterou ostatní evropské země postrádají. V 18. stol., kdy především z náboženských důvodů opustili českou zem skladatelé věhlasných jmen, vznikla u nás tzv. „kantorská hudba“, díla vesnických učitelů, kteří dělili svou pozornost mezi školu, církev a šlechtu. Byli to výborní hudebníci, kteří vedli chrámové sbory a orchestry a hráli v zámeckých kapelách. Jejich skladby jsou jednoduché, zpěvné a hlavně velmi optimistické. Toto údobí je reprezentováno jmény jako T. Kolovrátek, T. N. Koutník, J. I. Linek, K. V. Holan Rovenský, J. J. Ryba, J. Schreier a další. Snad i vám jejich skladby přinesou radost a vánoční náladu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient