Superpřesný fotoaparát od Hamamatsu bude fotit kvantové stavy fotonů, pomůže tak rozvoji superrychlých počítačů budoucnosti

Společnost Hamamatsu Photonics navrhla a vyrobila vědeckou kameru ORCA®-Quest qCMOS™ (číslo dílu C15550-20UP) s neuvěřitelně nízkým šumem 0,27 elektronů rms a vysokým počtem pixelů 9,4 megapixelu. Umožňuje to nový dvourozměrný obrazový snímač CMOS, který byl navržen s použitím naší jedinečné konstrukční technologie a vyroben s využitím nejnovějších výrobních technologií. Při kvantitativním zobrazování je fotoelektrický šum vznikající při přeměně světla na elektrické signály veledůležitým faktorem, který určuje spodní detekční limit kamery. Kamera ORCA-Quest snižuje tento fotoelektrický šum na úroveň nižší než signály generované fotony (částicemi světla), které jsou minimální jednotkou světla. Díky tomu je kamera ORCA-Quest první kamerou na světě, která dosahuje rozlišení 2D počtu fotonů, což znamená, že přesně měří počet fotonů pro vytvoření obrazu. Kamera ORCA-Quest dokáže například přesněji pozorovat kvantové stavy iontů a neutrálních atomů, což z ní činí slibný nástroj pro urychlení výzkumu a vývoje kvantových technologií pro kvantové počítače a řadu dalších aplikací. Prodej přístroje ORCA-Quest bude zahájen ve čtvrtek 20. května 2021 pro výzkumné pracovníky univerzit a společností v Japonsku i v zámoří.

Kvantové počítače využívají jevů, při nichž se kvantové částice, jako jsou ionty a neutrální atomy, nacházejí ve stavu superpozice, neboli jsou současně 0 i 1. Díky využití těchto jevů jsou kvantové počítače slibnými zařízeními, která mohou provádět paralelní zpracování a řešit rozsáhlé a složité problémy, které nelze jinak vyřešit v reálném čase a měřítku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient