Udělejte na přátele dojem těmito 3 fakty o ledničkách

Už sto let je lidstvo vděčné za vynález elektrické chladničky. Udržuje naše potraviny i nápoje vychlazené a především čerstvé. Pravděpodobně jste ale nikdy příliš nehloubali nad původem tohoto dnes již běžného domácího spotřebiče. Proto vám přinášíme tyto 3 zajímavosti, které můžete dát k dobru, až budete návštěvě nabízet další ledově vychlazené pivo.

Co lidé používali před vynálezem ledničky?

Lidé potřebovali schovávat jídlo odjakživa, lišily se jen metody. Do 20. století byly v nejchladnější části domu zpravidla postaveny spíže, které sloužily jako něco na způsobimprovizovaných lednic. Maso bylo schováno v hromadách soli a marmelády byly důležitou součástí každodenního života.

Víte, kolik toho vaše lednička sežere?

Lednice tvoří přibližně 12 % účtu za elektřinu v domácnosti. Pokud vy nebo vaši rodinní příslušníci máte ve zvyku nechávat často dveře ledničky otevřené dokořán, toto množství energie ještě. Téměř polovina studeného vzduchu uniká při každém otevření dveří. Minimalizujte dodatečné náklady tím, že omezíte zírání do jejích útrob.

Jak mohli lidé přežít bez mrazáku?

Mrazáky se dostaly do našich domů o něco později než lednice. Předtím, než byly vynalezeny, byl led vysekán ze zamrzlých jezer. Nejspíš to nebyl zrovna nejčistší led, ale lidé byli zoufalí, protože potřebovali udrželt své potraviny v chládku. Až si příště budete dopřávat vychlazený drink s pár kostkami ledu, nezapomeňte, že to ještě před nedávnem rozhodně nebyla samozřejmost.

Pokud vám už vaše lednička dosluhuje, takže přemýšlíte o koupi nové, navštivte e-shop slovenského výrobce Orava. V dnešní době je nejběžnější praxí pořízení úsporné ledničky i s mrazákem, jako je například kombinovaná chladnička s mrazákem dole RGO-350 W. Samozřejmě je ale k dostání i jednodveřová volně stojící chladnička RGO-110 AW. Je tedy určitě z čeho vybírat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient