Ústavní soud potvrdil, že doktor Shahram Zadeh byl šikanován a obtěžován

Předseda senátu Ústavního soudu Vojtěch Šimíček ve svém rozsudku potvrdil, že zatčení Dr. Shahrama Zadeha bylo chybou, kterou napravil až Krajský soud v Brně. V rozsudku Ústavního soudu se uvádí, že „na základě popisu relevantních fakt není možné přehlédnout – z pohledu [Shahrama Zadeha] – určitý obtěžující až šikanózní rozměr celého případu.“1475566192_21

Právní zástupci doktora Zadeha tvrdí, že rozhodnutí Ústavního soudu potvrzuje šikanózní a obtěžující rozměr celého případu a že tento rozsudek není možné interpretovat jinak, než jako potvrzení zlého úmyslu a zneužití pravomoci veřejného činitele, ze strany žalobců – Jiřího Kadlece, Aleše Sosíka a soudce Aleše Novotného.

„Vzhledem k tomu, že rozhodnutí Ústavního soudu je závazné pro všechny státní orgány, podali jsme trestní oznámení na Vrchním státním zastupitelství proti Jiřímu Kadlecovi, Aleši Sosíkovi a soudci Aleši Novotnému za možné závažné zneužití pravomoci veřejného činitele a požadujeme transparentní vyšetřování a potrestání všech zainteresovaných,” řekl Zdeněk Koudelka, bývalý zástupce Vrchního státního zástupce a odborník na ústavní právo.

Zneužití pravomoci Státního zastupitelství i v jiných případech je v současné době předmětem vyšetřování Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jejímž předsedou je bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zadeh, český podnikatel íránského původu, který čelí obvinění z krácení daně ve výši 100 miliónů dolarů, strávil 22 měsíců ve vyšetřovací vazbě a byl propuštěn na rekordní kauci ve výši 6 miliónů dolarů (150 miliónů korun). Nicméně i po zaplacení kauce byl v době, kdy čekal na propuštění, znovu zadržen na základě – jak dnes víme neexistující – údajné žádosti Íránu o jeho vydání. Zadeh to považuje za zneužití pravomoci, což nyní uznal i Ústavní soud, a za úmyslný pokus o poškození jeho pověsti.

Zadehův případ v novém světle ukazuje údajné nezákonné praktiky české prokuratury, které jsou srovnatelné se šikanou a obtěžováním občanů státní policií z dob československé komunistické moci. Všechny důkazy, které svědčily ve prospěch Zadeha a které byly soudu předloženy, buď nebyly státním zastupitelstvím vůbec u soudu uvedeny, nebo byly ze složky odcizeny po jejich registraci soudem.

„Jak můžete věřit ve spravedlnost v systému, kde policie falšuje posudky kvůli tomu, aby mě mohla déle zadržovat a následně potají, aniž by o tom obhajoba byla informována, žalobce odcizí tyto dokumenty ze složky a přijde s novým, neexistujícím trestným činem,“ řekl Zadeh. „Navíc soudce Aleš Novotný ignoruje tyto odcizené důkazy a zneužití pravomoci veřejného činitele ze strany policie a žalobců.“

Během soudních řízení také další obžalovaní, kteří se se Zadehem nikdy nesetkali nebo ho osobně neznali, tvrdili, že na ně policie vyvíjela nátlak a vyhrožovala jim s cílem svědčit proti Zadehovi (i přes to, že ho neznali), aby bylo možné prodloužit dobu trvání jeho zadržení v roce 2015. Soudní řízení bude pokračovat 5. října, kdy bude svědčit samotný Zadeh.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient